Pielęgnacja skóry

5 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji domowej skóry twarzy

Aktualnie bardzo szeroki i swobodny dostęp do różnego rodzaju wiedzy sprawia, że powstaje swego rodzaju chaos. Nie wiadomo już kogo słuchać, komu wierzyć i z czyich rad korzystać. Przekłada się to bezpośrednio na nasze działania. I tak oto na konsultacji kosmetologicznej często słyszę, że taki krem poleciła mi koleżanka, a ten olejek zachwalają na instagramie a tego serum używa sama Kim Kardashian więc i dla mnie będzie na pewno dobre. Z takich kombinacji najczęściej pojawiają się późniejsze problemy ze skórą.

Przyjrzyjmy się teraz 5 najczęstszym błędom popełnianym w pielęgnacji skóry twarzy.

1. Zbyt częste używanie peelingów do twarzy

Bardzo często nieświadomie zbyt często używasz peelingów do twarzy. Z wywiadów z klientkami usłyszałam, że wykonanie peelingu gwarantuje czystość skóry, świeżość i dopiero wtedy czuć, że skóra jest porządnie umyta. Pamiętajcie że to tylko złudzenie.

A gdzie w tym wszystkim jest szczelny płaszcz hydrolipidowy skóry?

No właśnie przy zbyt często wykonywanym peelingu jest on bardzo mocno zaburzony. Nie stanowi już szczelnej bariery. Nie chroni skóry przed czynnikami zewnętrznymi ani nie zapobiega odparowywaniu wody z naskórka.

W zależności między innymi od wieku i kondycji skóry ilość i rodzaj peelingów wykonywanych w pielęgnacji domowej może się minimalnie różnić. Średnio zaleca się wykonanie 4 peelingów w miesiącu, czyli 1 peeling raz w tygodniu! Najbezpieczniejszy jest peeling enzymatyczny i taki też należy stosować aby nie podrażnić skóry. Jeżeli używasz codziennie żelu myjącego z drobinkami ścierającymi to wykonujesz peeling swojej skóry nie 4 a średnio 30 razy w miesiącu!

Jak myślisz, jak wówczas wygląda płaszcz hydrolipidowy Twojej skóry?

2. Brak kremu w pielęgnacji skóry

Bardzo częsty problem przy skórach tłustych. Aby zniwelować nadmiar sebum rezygnujecie z kremu na dzień. A to błędne koło, brak kremu oznacza brak nawilżenia i aktywacje gruczołów łojowych do nadmiernej produkcji sebum. Ponownie pojawia się tłustość i uciążliwe świecenie. Nie tylko skóry tłuste cierpią z powodu braku kremu w swojej pielęgnacji. Tyczy się to każdego typu skóry. Nie ma możliwości aby nie stosować żadnego kremu w dziennej jak i wieczornej pielęgnacji skóry twarzy!

Druga kwestia to zastępowanie kremu serum do twarzy. Jest to błąd! Serum ma skoncentrowane składniki aktywne w wyższym stężeniu ale nie posiada właściwości kremu to znaczy, że nie ma w swoim składzie na przykład substancji filmotwórczych czy okluzyjnych. Istnieje zasada, którą warto zapamiętać.

Możesz stosować krem bez serum ale nigdy serum bez kremu.

Warto zapamiętać!

3. Podwójne mycie skóry detergentem

Na ten temat wypowiadałam się już wiele razy niemniej jednak patrząc na wciąż dużą ilość osób myjących twarz dwukrotnie różnego rodzaju detergentami powtórzę jeszcze raz.

Skórę twarzy należy myć rano wodą a wieczorem preparatem myjącym dobranym do potrzeb i kondycji skóry, więcej na ten temat przeczytacie w jednym z wcześniejszych artykułów. https://kosmetologpogodzinach.pl/demakijaz-czy-oczyszczanie-a-moze-jedno-i-drugie/

4. Niewłaściwe ruchy

W pielęgnacji skóry twarzy nawet najdrobniejsze ruchy mają znaczenie ponieważ skórę mamy tylko jedną i to od jej właściwej pielęgnacji będzie zależało jaka będzie jej kondycja i jak będzie wyglądała na przykład w wieku 70 lat.

Mieszkając na Ziemii w każdej sekundzie naszego życia oddziaływują na nas siły grawitacji. Dzięki temu stąpamy po ziemi a nie fruwamy jak w przestrzeni kosmicznej. Siła grawitacji ma również wpływ na naszą skórą i można to łatwo sprawdzić.

Weź lusterko i połóż się płasko na podłodze lub łóżku. Przyjrzyj się dokładnie swojej skórze.

Teraz wstań.

Podejdź do lustra i ponownie przyjrzyj się swojej skórze.

Widzisz różnice? Która twarz podobała Ci się bardziej? Leżąca czy stojąca?

Siły grawitacji mają ogromny wpływ na naszą skórę i ważne jest aby im nie pomagać. Dlatego wszystkie preparaty do pielęgnacji skóry twarzy należy aplikować ruchem „do góry”. Nie rozciągamy skóry, nie trzemy, nie ściągamy skóry w dół. Wszystkie ruchy dłońmi, aplikatorem, pędzelkiem powinny iść ku górze.

Ostatnio na instagramie przewinął mi się live Jennifer Lopez, (która w ostatnim czasie wypuściła na rynek swoją markę kosmetyczną) w którym Jennifer pokazywała w jaki sposób aplikować krem na twarz i szyję. To właśnie przykuło moją największą uwagę ponieważ ruchy na szyi były kierowane w dół czyli zgodnie z siłami grawitacji! Przy jednorazowej aplikacji nic się złego nie wydarzy ale tutaj chodzi o budowanie dobrych nawyków. Nie powinno się takich rzeczy pokazywać milionom obserwujących kobiet na całym świecie.

5. Brak aplikacji kremu z filtrem SPF 50 przez cały rok 

Szukasz sposobu na opóźnienie procesu starzenia?

Chcesz wiedzieć jaki jest najlepszy krem przeciwzmarszczkowy?

Bardzo proszę.

Krem z filtrem SPF 50 (z dodatkową ochroną przeciwko promieniowaniu UVA) aplikowany w ilości około 1,25-2 ml na skórę każdego dnia przez cały rok!

Tylko tyle i aż tyle.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak destrukcyjny wpływ na naszą skórę i postępujący proces starzenia ma promieniowanie UV a w szczególności UVA.

Na ten temat napisałam dwa obszerne artykuły na blogu dlatego jeżeli popełniasz ten błąd w pielęgnacji domowej swojej skóry to warto nadrobić zaległości.

 

Dziękuje Wam za dzisiejszą uwagę.

Mam nadzieję że wyniosłaś dzisiaj coś wartościowego dla siebie.

Jeżeli tak to przekaż artykuł dalej lub udostępnij. Będzie mi bardzo miło.

Ściskam!

Wasza Kosmetolog po godzinach

Kamila

blog kosmetologiczny-trądzik pospolity, przyczyny powstawania, pielęgnacja domowa i gabinetowa

fb-share-icon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Śmiało przekaż dalej i udostępnij!