Bez kategorii,  Pielęgnacja skóry

5 zasad zdrowej skóry

Witajcie ponownie, dzisiaj opowiem Wam trochę o 5 aktualnych złotych zasadach dotyczących pięknej i zdrowej skóry. Dlaczego aktualnych? Ponieważ wszystko się zmienia, My, świat, nauka i zasady dotyczące pielęgnacji skóry. Dochodzą nowe wątki, nowe aspekty na które trzeba zwrócić uwagę aby móc cieszyć się piękną i zdrową skórą przez lata.

1. Zdrowy organizm to zdrowa skóra.

Prawda stara jak świat ale nie wszyscy o tym pamiętają. Nasza skóra jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Aspekt psychologiczny w kosmetologii był obecny od dawna ale chyba dopiero wydarzenia pandemiczne z ostatniego roku uwidoczniły skalę problemu. Stress ma ogromny wpływ na kondycje naszej skóry: drobne zmarszczki, worki i cienie pod oczami, szara skóra pozbawiona blasku to wszystko jest następstwem przewlekłych sytuacji stresowych.

Nie tylko zdrowie psychiczne ma znaczenie. Ogromnie ważne na początku diagnostyki skóry jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Bardzo ważne jest sprawdzenie czy nie mamy anemii, czy poziom żelaza i ferrytyny jest na odpowiednim poziomie, czy poziom witaminy D3 jest prawidłowy i czy parametry lipidogramu są odpowiednie. Uwierzcie mi to bardzo ważne i z podstawowych wyników badań można bardzo dużo informacji uzyskać na temat stanu całego organizmu i skóry. Logicznym jest że w przypadku anemii procesy regeneracyjne skóry nie będą zachodziły prawidłowo. Ta sama sytuacja wystąpi wówczas kiedy poziom ferrytyny nie będzie prawidłowy. Przy kuracji retinoidami ważny jest poziom cynku w organizmie, jego niedobór sprawi że w skórze nie dojdzie do przekształcenia retinolu w kwas retinowy czyli kuracja nie przyniesie określonych rezultatów.Pamiętajmy o wykonaniu badań i poddanie ich pod odpowiednią interpretację ponieważ nie zawsze norma labolatoryjna będzie normą funkcjonalną i będzie oznaczała stan zdrowego organizmu.

2. Pielęgnacja domowa dobrana do aktualnych potrzeb skóry.

Na ten temat na blogu widnieje już bardzo dużo materiałów do których lektury serdecznie Was zapraszam. Natomiast przypomnę tylko że pielęgnacja domowa powinna być dobrana do aktualnych potrzeb naszej skóry. Nie skóry mamy, koleżanki czy kogokolwiek kto poleca nam produty pielęgnacyjne. Każda skóra jest inna i każda wymaga innej pielęgnacji, którą co około 3 miesiące należy zmieniać. Mniej więcej co taki czas zmieniają się potrzeby naszej skóry. Jeżeli nie wiecie jakiego produktu, z jakimi substancjami szukać to warto po pomoc udać się do kosmetologa, który zbada skórę i dobierze odpowiednie produkty a także pokaże Wam jak prawidłowo je stosować.

3. Rytm okołodobowy.

Przestrzeganie rytmu okołodobowego jest bardzo ważne w kontekście zdrowej skóry jak i całego organizmu. Co kryje się pod tym pojęciem? Zgodnie z rytmem okołodobowym powinniśmy chodzić spać około godziny 22 i budzić się około 6. W tych godzinach sen jest najbardziej wartościowy i najlepiej oddziaływuje na cały organizm. Niezwykle ważną rzeczą jest blokowanie dostępu światła niebieskiego(tv, telefon komórkowy, komputer)na około godzinę przed pójściem spać. Jeżeli uznacie że jest to dla Was niewykonalne aby nie pójść spać z telefonem, należy wyposażyć się w okulary blokujące światło niebieski i nakładać je wieczorem. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia produkcji melatoniny potocznie nazywanej hormonem snu. Im później chodzimy spać i im więcej światła niebieskiego dociera do naszego mózgu tym poziom melatoniny jest mniejszy a sen staje się mniej efektywny. Pamiętajcie już jedna noc czterogodzinnego snu zmniejsza działanie układu odpornościowego aż o 70 %!!

4. Odpowiednie odżywianie.

U bardzo wielu osób przewinienia żywieniowe widoczne są od razu na skórze twarzy. Podjadanie pomiędzy posiłkami, zbyt duża ilość cukru, zbyt ostre potrawy, nadmiar alkoholu, zbyt duża ilość nabiału. Przyjrzyjcie się swojej skórze jak reaguje na zmiany żywieniowe. Czasami nie robimy niczego z powyższych rzeczy a jednak skóra nadal nie wygląda dobrze. Pamiętajcie o tym że dieta musi być zróżnicowana w warzywa, owoce, odpowiednie tłuszcze. Jeżeli występują niedobory i lipidogram nie wygląda tak jak powinien należy zmodyfikować dietę a niedobory uzupełnić suplementami aby poczuć i zobaczyć różnice. Przyjrzyjcie się swojej diecie i zobaczcie jak działa na Waszą skórę.

5. Wsparcie kosmetologa.

Jeżeli boli Cię ząb idziesz do dentysty, jeżeli boli Cię gardło idziesz do lekarza rodzinnego, jeżeli masz problem ze swoją skórą przekopujesz internet w poszukiwaniu wiedzy i rozwiązania problemu. Niestety jest to najczęstszy błąd. Jeżeli mamy problem ze skórą z jej pielęgnacją, z kosmetykami, z trądzikiem lub pojedynczymi zmianami skórnymi idziemy po pomoc do kosmetologa. Jeżeli natomiast borykamy się z poważniejszymi problemami typu grzybice, nużeńce, plamy i krosty niewiadomego pochodzenia wówczas idziemy po pomoc do dermatologa. Leczenie przez internet lub na własną rękę rzadko kiedy przynosi pozytywne rezultaty.

Dziękuje Wam za dzisiejszą lekturę:)

Miłego dnia!

 

Pozdrawiam

Wasza Kosmetolog Po Godzinach

K. 

 

 

blog kosmetologiczny-trądzik pospolity, przyczyny powstawania, pielęgnacja domowa i gabinetowa

 

fb-share-icon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Śmiało przekaż dalej i udostępnij!