Budowa skóry i rola naskórka w pielęgnacji skóry
Budowa skóry i rola naskórka jest dzisiaj temat mojego wpisu. Moją intencją nie jest robienie Tobie teraz wykładu na temat anatomii skóry. Musisz jednak wiedzieć jak zbudowana jest skóra i znać pewne mechanizmy w niej zachodzące. Jest to kluczowe pod kątem odpowiedniej pielęgnacji domowej i gabinetowej.
Budowa skóry:
- Naskórek
- Skóra właściwa
- Tkanka podskórna

Naskórek jest najbardziej zewnętrzną i najważniejszą z kosmetologicznego punktu widzenia warstwą skóry.
Składa się z pięciu warstw:
- Rogowej,
- Jasnej,
- Ziarnistej,
- Kolczystej,
- Podstawnej.
Cechy charakterystyczne naskórka:
- Zbudowany jest z przylegających do siebie, warstwowo ułożonych komórek zwanych korneocytami,
- Pomiędzy korneocytami znajduje się cement międzykomórkowy,
- Nie posiada naczyń krwionośnych i limfatycznych, odżywiany jest przez warstwę brodawkową skóry właściwej poprzez dyfuzję składników odżywczych,
- Posiada zakończenia nerwowe,
- Stanowi warstwę ochronną skóry,
- Chroni skórę przed wnikaniem bakterii i ich toksyn oraz innych patogenów i szkodliwych substancji pochodzących z zewnątrz,
- Zapobiega wydostawaniu się niezbędnych dla organizmu substancji z jego wnętrza (woda),
- Pełni rolę magazynu dla substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, które gromadzą się w cemencie międzykomórkowym,
- Pełni funkcję estetyczną (zadbana, zdrowa skóra),
- Ulega ciągłemu procesowi złuszczania.

Kluczową właściwością naskórka jest jego nieustanny proces keratynizacji tzw. Turn-over time czyli proces fizjologicznej odnowy naskórka, który u skór około 25-30 roku życia trwa 28 dni z czasem niestety ulega wydłużeniu. Turn over time przebiega prawidłowo tylko pod warunkiem, że mamy dobrze nawilżoną skórę. Woda odgrywa również kluczową rolę w utrzymaniu elastyczności warstwy rogowej. Brak wody w skórze oznacza zahamowanie procesu złuszczania i zaleganie korneocytów w warstwie rogowej naskórka. Jest to ważna informacja w kontekście Twojej pielęgnacji domowej. Musisz pamiętać, że Twój naskórek do około 30 roku życia złuszcza się sam.Jeżeli nie masz towarzyszących dermatoz typu trądzik, nie potrzebujesz złuszczać skóry w warunkach domowych. W ten sposób zaburzysz tylko barierę hydrolipidową skóry. Jeśli nie wiesz, o czym mówię wróć do artykułu:
https://kosmetologpogodzinach.pl/plaszcz-film-bariera-jaki-to-ma-zwiazek-ze-skora/
Natomiast, jeżeli masz skórę po 35 roku życia to możesz użyć peelingów enzymatycznych, czyli takich, które złuszczają delikatnie naskórek za pomocą enzymów z ananasa czy papai. Pamiętaj tylko, że mniej znaczy więcej. Peeling możesz użyć nie częściej niż raz w tygodniu, tylko i wyłącznie w formie enzymatycznej. Pod warunkiem, że stosujesz oczyszczanie skóry zgodne z procedura opisaną w poniższym wpisie. Zero płatków kosmetycznych i mocnych substancji myjących.
https://kosmetologpogodzinach.pl/demakijaz-czy-oczyszczanie-a-moze-jedno-i-drugie/
https://kosmetologpogodzinach.pl/woda-oczyszcza-czy-wysusza/
Jak już zauważyłyście w pracy ze skórą nic nie dzieję się przypadkiem. Wszystko ma swój cel i powinno następować w odpowiedniej kolejności. Powyższe zalecenia nie dotyczą osób, które są pod stałą opieką kosmetologa, wówczas to specjalista układa odpowiednią pielęgnację domową.
Kolejnym ważnym pojęciem odnośnie naskórka i budowy skóry jest cement międzykomórkowy. Co to takiego?
Otóż spoiwo międzykomórkowe zwane również cementem to substancja międzykomórkowa wypełniająca przestrzenie pomiędzy korneocytami warstwy rogowej naskórka. Możemy sobie zwizualizować warstwę rogową naskórka, jako mur z cegieł. Cegły stanowić będą nasze korneocyty natomiast spoiwo międzykomórkowe będzie zaprawą murarską.
Cement międzykomórkowy składa się z substancji lipidowych w największej ilości, bo aż w 40 % znajdziemy tam ceramidy, które w tym spoiwie hamują proces starzenia. Brak ceramidów w substancji międzykomórkowej oznacza m.in. suchość, szorstkość, zwiększona wrażliwość, ziemisty i pomarszczony wygląd skóry. Destrukcyjny wpływ na ceramidy mają detergenty, wszelkiego rodzaju mydła, oleje. Wnikają one między korneocyty, i wypłukują substancje lipidowe z cementu miedzykomórkowego tworząc przy tym m.in. zmarszczki, zaburzając funkcję ochronną naskórka.
Tkanka podskórna jest najgłębiej zlokalizowaną warstwą skóry, chroni lezące głębiej narządy wewnętrzne przed urazami, stanowi nasz magazyn energetyczny.
Reasumując z kosmetologicznego punktu widzenia kluczową rolę w pielęgnacji skóry odgrywa NASKÓREK. Wizualizując, dom jest naszą skórą, a naskórek odgrywa rolę dachu, jeśli on będzie szczelny, zwarty i w dobrej kondycji to ochroni wnętrze domu które będzie w tym przykładzie skórą właściwą. Musimy przede wszystkim dbać o to, aby naskórek był dobrze wypielęgnowany, uszczelniony, odpowiednio nawodniony, bo to zapewni nam zdrowy wygląd naszej skóry.
Pamiętajcie moje drogie również o tym, że żadne składniki aktywne z kosmetyków, które kupujecie nie wnikną w skórę głębiej aniżeli w warstwy naskórka a czasami i nawet nie przedrą się przez warstwę rogową naskórka. Dlatego skupcie się na tych składnikach aktywnych, których potrzebuje przede wszystkim Wasz naskórek takich jak ceramidy, które dzięki niewielkiej cząsteczce są w stanie uzupełnić cement międzykomórkowy. Odstawcie natychmiast wszelkie oleje do twarzy z wyjątkiem olejku myjącego ponieważ one wypłukują lipidy z Waszego cementu międzykomórkowego. Zupełnie nie skupiajcie się np. na kolagenie. Przede wszystkim jego miejsce jest w skórze właściwej. Poza tym cząsteczka kolagenu jest za duża i zatrzyma się na powierzchni naskórka nie przynosząc tam żadnych efektów.
Dziękuje Wam za dzisiaj!
Dzielcie się wiedzą i udostępniajcie wartościowe treści!
Ściskam!
Wasza Kosmetolog po godzinach
K.

3 komentarze
Pingback:
Pingback:
Nataliaa56824
Witam, czy mogłabym prosić o informację dotyczące informacji o tym, że oleje w pielęgnacji wypłukują lipidy? Ciekawe stwierdzenie… niestety nie mogę znaleść żadnych badań potwierdzających tą teze.