Czy skóra pod oczami wymaga kremu pod oczy?
Krem pod oczy to produkt niezbędny w pielęgnacji domowej skóry pod oczami? Też tak uważasz? Czy zamiast kremu pod oczy stosujesz krem do twarzy na całą powierzchnie skóry? Jak naprawdę wygląda sytuacja z aplikacją produktów na okolice oczu?
Zastanawiając się nad słusznością stosowania kremu pod oczy musimy zapoznać się z rodzajem skóry, jaka występuje w okolicy gałki ocznej. Skóra wokół oczu składa się z trzech warstw tak jak skóra w pozostałych częściach ciała. Co ją odróżnia od skóry np. na policzku to grubość naskórka. Najcieńszy naskórek znajduje się w okolicy oczodołowej a dokładniej na powiece dolnej. U osób dorosłych oscyluje on pomiędzy 0.33 a 0.36 mm. Jeżeli ciężko Ci to sobie wyobrazić to weź do ręki linijkę i spróbuj kreskę przypisaną 1mm podzielić jeszcze na 3. O Takich wartościach mówimy.
Skóra wokół powiek jest prawie pozbawiona podściółki tłuszczowej, niewielkie ilości komórek tłuszczowych znajdują się m.in. pod łukiem brwiowym. W skórze pod oczami znajduje się mniej zarówno gruczołów potowych jak i łojowych aniżeli w innych miejscach na skórze. Co bezpośrednio wiąże się z mniejszym nawilżeniem i natłuszczeniem skóry. Dlatego pierwsze zmarszczki zauważamy już po 25 roku życia właśnie na skórze wokół oczu. Nie zauważymy w tej okolicy włosów z wyjątkiem rzęs. Sporadycznie u niektórych osób mogą występować drobne i cienkie włoski. Skóra wokół oczu ze względu na swoją grubość jest płytko unaczyniona, co skutkuje powstawaniem zasinień i zaczerwienień pod oczami. Co ważne w skórze pod oczami znajduje się większa aniżeli w innych częściach skóry ilość mastocytów- komórek, które odpowiadają za reakcję alergiczną. To dlatego najczęściej uczulenie na dany kosmetyk pojawia się właśnie w okolicy oka.
Co w takim razie z kremem pod oczy?
Jest nieodzownym elementem w pielęgnacji domowej naszej skóry. Ponieważ jak już zauważyliście skóra pod oczami różni się od skóry w pozostałej okolicy twarzy. Dodatkowo kosmetyki, których używamy do pielęgnacji skóry dzielą się na różne kategorie. Kremy ze względu na czystość biologiczną dzielą się na dwie grupy:
- Produkty pod oczy i produkty dla dzieci,
- Mleczka, balsamy, kremy do twarzy etc.
Produkty w dwóch powyższych kategoriach różnią się maksymalną ilością drobnoustrojów tlenowych mezofilnych, czyli takich, które rozwijają się w temperaturze 30-40 stopni C. Dodatkowo normy europejskie w kosmetykach na okolice oczu wykluczają użycie pewnych składników aktywnych takich jak np. kwas salicylowy. To obostrzenie nie dotyczy kremów do twarzy. W produktach na okolice oczu znajdziemy zazwyczaj mniejsze stężenie substancji aktywnych aniżeli w pozostałych kremach. Nie wynika to z odgórnych restrykcji ale z budowy skóry pod oczami i obecności zwiększonej ilości mastocytów. Dodatkowo na skórze pod oczami borykamy się z takimi problemami jak: opuchlizna, cienie, worki czy też płytkie unaczynienie dlatego potrzebujemy produktu stricte na wybrane problemy.
Patrząc na budowę skóry i na czystość biologiczną kosmetyków dedykowanych różnym partią skóry uważam, że nie ma jednego produktu dobrego dla całej powierzchni skóry. Produkty do pielęgnacji okolicy pod oczami mają odpowiedni skład i stężenie substancji aktywnych i są dedykowane tylko skórze w okolicy oka.
Pamiętajcie że dbanie o okolice oczu nie może zaczynać się i kończyć tylko na kremie. Cały proces swój początek ma już przy demakijażu. Procedura odpowiedniego oczyszczania skóry z uwagą na pielęgnację okolicy oka została omówiona tutaj :https://kosmetologpogodzinach.pl/demakijaz-czy-oczyszczanie-a-moze-jedno-i-drugie/
Jak zatem pielęgnować okolice oka?
Przede wszystkim wyeliminuj płatki kosmetyczne z demakijażu tej okolicy. Podrażniają i nadmiernie rozciągają skórę pod oczami. Używaj produktów dedykowanych tej części twarzy tj. serum i krem pod oczy. Rozpocznij pielęgnację skóry pod oczami od 25 roku życia.
Aplikacja serum i kremu pod oczy powinna się odbywać według określonego schematu. Przede wszystkim używaj do tego tylko palców serdecznych (tych od pierścionka zaręczynowego i obrączki). One mają najmniejszą siłę spośród wszystkich palców naszej ręki. Serum i krem nakładaj punktowo na powiece dolnej w kierunku od kącika zewnętrznego do wewnętrznego, następnie przemasuj pod łukiem brwiowym w przeciwnym kierunku tworząc okrąg. Na dole wklepuj na górze leciutko przemasuj. Żadnego rozciągania i naciągania skóry. Unikaj takich ruchów również w ciągu dnia. Skóra w okolicy oczu jest bardzo delikatna dlatego nie lubi, szorowania, pocierania, rozciągania itp.


Ja osobiście w pielęgnacji skóry pod oczami używam:
- do demakijażu olejek myjący PreCleanse https://dermalogica.pl/daily-skin-health/33-precleanse-150ml.html
- żel myjący Special Cleansing Gel https://dermalogica.pl/daily-skin-health/35-special-cleansing-gel-250-ml.html
- serum pod oczy C- eye Advance https://sklep.isclinical.pl/product-pol-9-C-Eye-Advance-40-8-5-15ml.html fajne serum z vit. C w formie kwasu L askorbinowego w stężeniu 7, 5%, bardzo wydajne, ponieważ należy aplikować tylko jedną kroplę pod krem. Pamiętajcie o tym, że możemy stosować krem bez serum ale nigdy serum bez kremu! Witamina C jest bardzo dobrym antyoksydantem, który jako jeden z niewielu nie tylko zapobiega zmarszczkom ale również je niweluje.
- krem pod oczy MultiVitamin Power Firm https://dermalogica.pl/age-smart/61-mv-power-firm-for-eyes-and-lips-15ml.html dość gęsty krem na okolice oczu i usta. Osobiście używam go tylko i wyłącznie pod oczy, ponieważ szkoda mi tak bogatego produktu na usta. Natomiast sprawdza się i w jednej i drugiej opcji. Uwielbiam gęste produkty dlatego ten krem jest dla mnie idealny. Bardzo bogaty w antyoksydanty takie jak: witamina A, E, zielona herbata. Zawiera również silikony organiczne, dzięki czemu chroni skórę i nadaje jej świetliste satynowe wykończenie.
Na noc aplikuje jeszcze krem pod oczy z retinolem natomiast pokaże go Wam przy okazji omawiania retinoidów, ponieważ są to bardzo skuteczne substancje aktywne natomiast praca z nimi wymaga wiele pokory i uwagi. Ja osobiście nie aplikuje kremu na powieki, ponieważ nie mam uczucia spięcia skóry na powiece górnej. Zdarzyło mi się nakładać krem również na ten obszar natomiast migrował on do gałki ocznej powodując szczypanie.
Nigdy jeszcze nie stosowałam ale wiele pochlebnych opinii słyszałam na temat kremu Bobi Brown Extra Eye Repair Cream , jest podobno bardzo gęsty czyli taki jak lubię. Natomiast nic więcej na tą chwilę nie jestem w stanie na jego temat powiedzieć. Jeśli masz jakieś doświadczenia z tym produktem to podziel się nimi w komentarzu.
Daj znać czy stosujesz krem pod oczy. Mam nadzieję że przekonałam Was do stosowania odpowiednich substancji na okolice oczu.
Pamiętaj krem do twarzy to nie krem pod oczy!
Dziękuje Wam za dzisiaj!
Podziel się wiedzą i nie przegap kolejnej Dawki Piękna!
Pozdrawiam!
Wasza kosmetolog po godzinach
Kamila
2 komentarze
Pingback:
Luiza
Mój hit płatki pod oczy jednorazowe Efektimy. Zimne z lodówki, nasączone genialnym kosmetykiem. Cera tylko zyskuje, kremy średnie był a tu efekt od razu