Bez kategorii,  Typy i rodzaje skór

Czy Twoja skóra jest stale zaczerwieniona? Piecze i swędzi? A po spożyciu ostrej potrawy pali żywym ogniem?

czerwona twarz

Pielęgnacja skóry wrażliwej to temat rzeka. Bardzo często przyjmuje w gabinecie klientki, które mają problem z doborem kosmetyków do pielęgnacji domowej. Głównym powodem tych problemów jest fakt, że skóra przy kontakcie z różnymi substancjami aktywnymi robi się purpurowa, piecze i szczypie. Znasz ten problem? Testowałaś już wiele produktów i każdy po pewnym czasie dawał ten sam efekt alergii?

Skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa to najdelikatniejszy typ skóry. W badaniach klinicznych nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Jednak silnie reaguje na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Problem wrażliwości może dotyczyć każdego rodzaju skóry. Niemożliwe? A jednak. Bardzo często mamy do czynienia np. ze skórą tłustą wrażliwą z trądzikiem pospolitym. Uwrażliwienie tej skóry zazwyczaj wynika ze zbyt agresywnej pielęgnacji. Dlatego też wyróżniamy skórę tłustą, suchą, mieszaną- wrażliwą. Z mojego doświadczenia i obserwacji wynika pewna reguła mianowicie: każda skóra naczyniowa jest skórą wrażliwą. Odwrotnie już tak nie jest. Bowiem nie każda wrażliwość skóry musi wynikać z komponenty naczyniowej.

Cechy skóry wrażliwej

  • przesuszenie,
  • liczne krostki tzw. kaszka na powierzchni skóry,
  • zaczerwienie,
  • rumień,
  • widoczne miejscowe złuszczanie naskórka,
  • podrażnienie,
  • możliwy obrzęk,
  • skłonność do alergii
  • bardzo trudna pielęgnacja – zła tolerancja wody, duża wrażliwość na kosmetyki,
  • towarzyszące uczucie: pieczenia, rozgrzania, mrowienia, kłucia a także świądu.

I jak? Masz wrażenie że powyższy opis dotyczy Twojej skóry?

Dlaczego moja skóra jest wrażliwa?

Przyczyn wrażliwości skóry może być bardzo dużo. Źródła naukowe bardzo dokładnie opisują to zagadnienie. Ja natomiast po pierwsze radze przyjrzeć się swojej pielęgnacji skóry. Ze szczególną uwagą na poranną i wieczorną procedurę oczyszczania twarzy. Dlaczego to takie ważne? O tym przeczytasz tutaj: https://kosmetologpogodzinach.pl/plaszcz-film-bariera-jaki-to-ma-zwiazek-ze-skora/

Pamiętaj że przez niewłaściwe zbyt agresywne mycie skóry twarzy a także przez źle dobraną pielęgnację możesz zaburzyć barierę hydrolipidową skóry. Co za tym idzie? Uszkodzisz naturalną ochronę skóry. Dodatkowo jeżeli nie zadbasz o odbudowę tej bariery problem skóry wrażliwej gotowy. Uważaj na kwasy AHA i BHA takie jak kwas migdałowy, salicylowy których nadmiar w pielęgnacji może wywołać podrażnienie i nadwrażliwość.

Jeżeli jeszcze nie wiesz jak powinna wyglądać kwestia prawidłowego oczyszczania skóry zajrzyj koniecznie tutaj: https://kosmetologpogodzinach.pl/demakijaz-czy-oczyszczanie-a-moze-jedno-i-drugie/

Demakijaż i oczyszczanie skóry a także pielęgnacja domowa wyglądają w porządku a skóra nadal pali żywym ogniem np. podczas spożywania ostrych potraw? Istnieje duże prawdopodobieństwo że przyczynę takiego stanu rzeczy znajdziesz poniżej.

Czynniki odpowiedzialne za wrażliwość skóry

  • stan skóry: poparzenie przez promieniowanie UV, trądzik różowaty, łojotok, trądzik pospolity, itp.,
  • hormony: cykl miesiączkowy, zaburzenia ginekologiczne, stres,
  • fototyp: jasne fototypy skóry są bardziej podatne na podrażnienia,
  • wiek: skóra dzieci i osób starszych jest delikatniejsza,
  • czynniki środowiskowe: wiatr, mróz, silne słońce, nagłe zmiany temperatur, suche powietrze, duże zanieczyszczenie przestrzeni w której przebywamy,
  • kosmetyki i leki: chlorowana woda, mydło, intensywne substancje zapachowe, zbyt częste peelingi, zbyt duża ilość detergentów, kwasów, retinoidów w pielęgnacji skóry,
  • higiena życia: ostre przyprawy, zbyt duża ilość kawy i alkoholu, palenie tytoniu.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

W pielęgnacji skóry wrażliwej mniej znaczy więcej. Nie eksperymentuj z kosmetykami, wybieraj te które pochodzą z jednej linii produktowej. Wykluczysz tym samy kumulacje substancji które mogą podrażnić Twoją skórę.

Z rozwagą sięgaj po kosmetyki naturalne. Pamiętaj o tym że najwięcej alergenów znajduje się w pożywieniu oraz w roślinach. Skóra wrażliwa jest zdecydowanie bardziej czuła na substancje alergizujące. Najbezpieczniej będzie użyć dermokosmetyków z linii dostępnych w aptekach.

Zadbaj o dobry demakijaż i oczyszczanie skóry oparte na delikatnych ale skutecznych substancjach, które usuną zanieczyszczenia z Twojej skóry a także zadbają o jej płaszcz hydrolipidowy. Osuszaj zamiast trzeć. Zrezygnuj z płatków kosmetycznych.

Używaj peelingów z rozwagą. Jeżeli potrzebujesz to max. 1 w tygodniu użyj peelingu enzymatycznego. Czyli takiego w którym enzymy takie jak np. bromelaina czy papaina złuszczą w sposób delikatny i nie drażniący martwe komórki naskórka. Peeling wykonuj na uspokojoną skórę, nie np. bezpośrednio po spożyciu ostrych potraw.

Nie bój się parabenów. To jak dotąd najlepiej przebadane i najmniej alergizujące konserwanty. Nie ma kosmetyków bez konserwantów. Jeżeli coś jest „paraben free” to znaczy że w produkcji użyto innych mniej znanych z punktu widzenia badań naukowych substancji konserwujących. To oznacza że ich zdolność do wywoływania alergii nie została jeszcze do końca przebadana i sprawdzona.

Stosuj filtr SPF 50. Kluczowe jest aby był to filtr fizyczny czyli taki, który odbije szkodliwe promieniowanie z Twojej skóry. W przypadku użycia filtrów chemicznych promieniowanie zostaje pochłonięte przez filtr i zamienione na energie cieplną. Reakcja ta spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wywołanie rumienia na skórze wrażliwej. Aby tego uniknąć zawsze stosuj filtr fizyczny SPF 50.

Zadbaj o dietę. Wyklucz z niej potencjalne alergeny takie jak np. nabiał , czekolada, orzechy itp. Pamiętaj również żeby unikać ostrych potraw, alkoholu, szczególnie czerwonego wina. Ma ono co prawda resweratrol, który jest jednym z lepszych antyoksydantów. Natomiast dla skór wrażliwych bezpieczniejsze będzie spożycie czerwonych winogron aniżeli wina. Palenie tytoniu nie wpływa pozytywnie na żaden aspekt naszej skóry dlatego bezwzględnie powinno się zaprzestać palenia.

Zabezpiecz skórę przez szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak: wiatr, mróz, słońce. W tym celu stosuj kremy tzw. winter creme oraz krem z filtrem SPF.

W kosmetykach szukaj substancji łagodzących takich jak: alantoina, bisabolol, owies, aloes. Substancji odbudowujących barierę hydrolipidową skóry takich jak: ceramidy, kwasy tłuszczowe np. olej z wiesiołka, olej arganowy. Ważne są również substancje wzmacniające naczynia krwionośne takie jak: arnika, rutyna, miłorząb japoński, wit. C.

Nie rezygnuj z wizyt u kosmetologa. Skóra wrażliwa nie wyklucza Cię z pielęgnacji gabinetowej. Wręcz przeciwnie. Jesteśmy w stanie szybko odbudować Twoją barierę ochronną skóry, zmniejszyć przeznaskórkową utratę wody, pogrubić skórę, nawilżyć ją i zmniejszyć jej reaktywność. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się np. kwas azelainowy, kwas traneksamowy, kwas mlekowy. Kwasy na skórę wrażliwą? Dokładnie tak. Oczywiście nie od razu ale w procedurach zabiegowych dla skór wrażliwych bardzo często łącze kwas z terapią światłem LED niebieskim o działaniu łagodzącym, zmniejszającym podrażnienia, wyciszającym. Efekty możesz zobaczyć poniżej.

IMG_6202

Mamy tutaj posiadaczki skóry wrażliwej?

Dajcie znać w komentarzu i nie martwcie się, poradzimy sobie również z tym problemem.

Dziękuje za dzisiaj!

Podziel się wiedzą i udostępnij ten artykuł, wierzę że przyda się nie tylko Tobie.

Bądź na bieżąco i nie przegap kolejnej Dawki Piękna!

Pozdrawiam

Wasza Kosmetolog po godzinach

Kamila

 

 

blog kosmetologiczny-trądzik pospolity, przyczyny powstawania, pielęgnacja domowa i gabinetowa
fb-share-icon

2 komentarze

  • Cera wrażliwa ze skłonnościami do atopii + trądzik hormonalny

    Dzień dobry,
    od dwóch miesięcy zmagam się z problemami skóry w okolicach żuchwy, brody, ust, a nawet policzków. Spowodowane jest to zaburzoną gospodarką hormonalną i prawdopodobnie też stresem.

    Po nieudanych próbach samodzielnego poradzenia sobie z problemem wybrałam się do dermatologa, który przepisał mi DUAC, ACNELEK oraz HITAXĘ. Miałam do tego używać tylko łagodnego żelu do mycia twarzy i to wszystko, bo „skóra zregeneruje się sama” .. Ponadto, lekarz zalecał stosować zarówno DUAC jak i ACNELEK obszarowo, a nie punktowo, co po trzech dniach doprowadziło do poparzenia skóry (Mocne ściągnięcie, czerwone plamy, świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry).

    Czy w obecnej sytuacji, mogę zastosować któryś z kremów BIODERMY (cicabio pommade, Sensibio), LA ROCHE POSAY (LIPIKAR Baume AP+ M balsam regenerujący) lub ZINALFAT w celu złagodzenia podrażnienia skóry by pomóc jej w regeneracji i odbudowie naskórka i jednocześnie stosować preparaty przepisane przez dermatologa punktowo?

    Czy ALANTAN PLUS również nadaje się do złągodzenia poparzenia skóry na skutek leczenia dermatologicznego?

    Bardzo proszę o opinię.

    Pozdrawiam serdecznie
    Paula

    • Kamila Domżalska

      Dzień dobry Pani Paulino,
      Jeśli chodzi o Pani skórę jeżeli nadal utrzymuje się efekt poparzenia do codziennej pielęgnacji zarówno porannej jak i wieczornej polecałabym krem Cicabio Biodermy lub Cicaflate avene. Silnie regenerujące kremy. Na ten czas proponowałabym odstawienie środków dermatologicznych ponieważ w ten sposób nie pozbędzie się Pani problemu. Należy wyznaczyć priorytety działania. Najpierw regeneracja, następnie punktowe leczenie zmian przy jednoczesnej aplikacji kremów np, cerave z ceramidami. Gdyby znalazła Pani czas to będę wdzięczna za zdjecia przesłane meilem na adres kamila@kosmetologpogodzinach.pl. W ten sposób łatwiej będzie mi ocenić stan skóry i powiedzieć coś więcej.
      Pozdrawiam!
      Kamila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Śmiało przekaż dalej i udostępnij!