Demakijaż czy oczyszczanie? A może jedno i drugie?

W ostatnim poście opowiadałam Wam o płaszczu hydrolipidowym skóry, o konsekwencjach jego nieszczelności i działaniach, które te defekty powodują. Dzisiaj rozwinę troszkę temat i powiem Wam o tym jak wykonywać demakijaż i oczyszczanie twarzy, aby zachować w pełni szczelną barierę wodno tłuszczową skóry.
Jeśli jednak nie czytałaś poprzednich treści koniecznie do nich wróć zanim przeczytasz dzisiejsze porady. Link do poprzedniego metariału https://kosmetologpogodzinach.pl/plaszcz-film-bariera-jaki-to-ma-zwiazek-ze-skora/
Zacznijmy od wyjaśnienie dwóch kluczowych dzisiaj dla nas pojęć. Mianowicie demakijaż i oczyszczanie.
Czy dla Ciebie są to pojęcia tożsame czy zupełnie od siebie różne?
Demakijaż to usunięcie z powierzchni naszej skóry makijażu.
Oczyszczanie to usunięcie z powierzchni naszej skóry wszelkich zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego, kosmetyków, smogu, kurzu, pyłów itp.
Oczyszczamy skórę np. codziennie rano natomiast, jeżeli nosimy makijaż to wieczorem robimy najpierw demakijaż a potem oczyszczanie.
Czym zatem powinniśmy wykonywać powyższe procedury no i jak je wykonać bez użycia płatków kosmetycznych?!
Dokładnie tak! Bez płatków… żadna z poniższych opisanych przeze mnie metod nie będzie zawierała użycia płatków kosmetycznych zarówno jedno jak i wielokrotnego użytku.
Rozpoczniemy od pielęgnacji wieczornej.
W przypadku wieczornej pielęgnacji mamy do wyboru dwie możliwości, które są uzależnione od :
- Rodzaju skóry,
- Ilości nałożonego makijażu,
- Kosmetyków, z których makijaż został wykonany.
Pierwsza procedura to tzw. dwuetapowe oczyszczanie. Jak sama nazwa wskazuje składa się z dwóch etapów.
Pierwszym z nich jest:
- aplikacja olejku myjącego
Ważną rzeczą w tym punkcie jest to, że musi być to olejek myjący! Nie możemy użyć np. olejku arganowego stosowanego w pielęgnacji np. skóry, włosów i paznokci. Warunkiem konicznym jest użycie tylko i wyłącznie olejku myjącego.
Olejek dozujemy na suche opuszki palców lub całe dłonie i ruchami kolistymi lekko masującymi rozprowadzamy na suchą skórę. W ten sposób rozpuścimy podkład nałożony na naszą skórę oraz tusz do rzęs. Następnie leciutko zwilżamy dłonie wodą i dalej masujemy. Po czym zmywamy całość obficie wodą. Możliwe, że przy mocnym makijażu lub wodoodpornym tuszu do rzęs czynność trzeba będzie powtórzyć.
Przechodzimy do drugiego kroku, którym jest:
- aplikacja żelu myjącego
Bez względu na to, z jaką skórą mamy do czynienia fazę tłuszczową zawsze zmywamy preparatem specjalnie do tego dedykowanym. Z doświadczenia wiem, że w większości przypadków są to żele myjące. Pamiętajcie o tym, że substancje tłuszczowe z naszej skóry powinny być zmyte, aby nie zapychać skóry i umożliwić przenikanie składnikom aktywnym aplikowanym w dalszej części pielęgnacji. Dlatego lepiej użyć w tej procedurze żelu aniżeli nie zmyć do końca preparatu tłuszczowego i zablokować penetrację skóry.
Żel myjący dozujemy na wilgotne opuszki palców lub całe dłonie następnie ruchami kolistymi i masującymi rozprowadzamy preparat na całej powierzchni twarzy i szyi. Preparat zmywamy obficie wodą i tonizujemy.

Powyższa procedura dotyczy oczyszczania skóry z makijażem.
Jak powinno zatem wyglądać oczyszczanie skóry bez makijażu?
Jest to mniej złożona ale równie ważna czynność, którą musi być bezwzględnie wykonana każdego wieczoru.
Na wieczorne oczyszczanie skóry bez makijażu składa się:
- aplikacja żelu/mleczka/śmietanki myjącej
Aplikujemy preparat myjący na zwilżone opuszki palców lub całe dłonie i nakładamy ruchami kolistymi i masującymi na całą powierzchnie myjącą. Zmywamy obficie wodą. Tonizujemy.W tym punkcie preparat musi być już dobrany do rodzaju i kondycji naszej skóry.
Najprostszy podział wygląda tak:
żel myjący- skóra tłusta, mieszana, trądzikowa,
mleczko myjące- skóra normalna, wrażliwa, naczyniowa, sucha,
śmietanka myjąca- skóra dojrzała, atroficzna, mocno ścieńczona.
Główną funkcją wszystkich produktów myjących powinno być mycie i NAWILŻENIE skóry. Unikaj substancji kwasowych takich jak kwasy AHA/BHA np. kwas salicylowy, kwas migdałowy itp., a także drobinek peelingujacych. Skup się głównie na zapewnieniu swojej skórze optymalnego nawilżenia.

W taki sposób powinna wyglądać kwestia demakijażu i oczyszczania skóry naszej twarzy wieczorem, co zatem z poranną pielęgnacją?
Najczęściej popełniany błąd w dbałości o naszą skórę polega na myciu twarzy rano i wieczorem tym samym preparatem myjącym.
BŁĄD!
Jak zatem powinna wyglądać poranne oczyszczanie skóry?
O tym dowiesz się w kolejnym wpisie już niebawem!
Tymczasem pamiętaj, że samo czytanie treści nic nie da, wprowadź w życie zdobyte informacje już dzisiaj i czekaj na efekty.
W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań jestem do Twojej dyspozycji.
Bądź na bieżąco i nie przegap kolejnej Dawki Piękna ! Dziel się wiedzą i udostępnij !
Zdrowia i Spokoju dla Wszystkich
Ściskam!
Kosmetolog po godzinach
K.

12 komentarzy
Alicja
Kolejny świetny wpis! Dziękuje! 🙂
Kamila Domżalska
Dziękuje Ala 🙂
Aleksandra
Jaki olejek myjący będzie odpowiedni dla skóry suchej?
Kamila Domżalska
Olu w zasadzie każdy olejek myjący dla skór suchych będzie odpowiedni. Wynika to z konsystencji preparatu i fazy olejowej. Ja polecam Ci Precleanse z dermalogica bo naprawdę fajnie myje:) pozdrawiam 🙂
Pingback:
Bożena
Dziękuję za bardzo wartościowe porady. Informacje przydatne dla każdej Kobiety od Kobiety-Fachowca. Bardzo fajnie się czyta.
Jak tu szybko odstawić te wygodne waciki 🙈
Jest produkt który może Pani szczególnie polecić jako mleczko i śmietankę myjącą?
Dziękuję i poproszę o więcej treści dotyczących cery dojrzałej.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. Będę na pewno wracać do tego bloga i czerpać z wiedzy specjalisty.
Kamila Domżalska
Dziękuje Pani Bożeno za miłe słowa 🙂 oczywiście porad będzie sporo dla każdego rodzaju cery i wieku dlatego tymbardziej zapraszam do śledzenia bloga.
Odnośnie płatków kosmetycznych które są zmorą dzisiejszego demakijażu głównie za sprawą płynów micelarnych:/ Jestem daleka od polecania produktów do pielęgnacji twarzy ponieważ każdy ma inna skórę, bazując na podstawowym podziale już sama Pani wie ze powinna używać mleczek lub śmietanek myjących i teraz można skorzystać z produktów aptecznych lub drogeryjnych albo profesjonalnych dostępnych w salonie kosmetologicznym. Najważniejsze to kupić i przekonać się do innej jak dotąd formy demakijażu i oczyszczania skóry zgodnej z procedurą opisaną w poście. I proszę nie zapomnieć o toniku. Koniecznie w atomizerze! 🙂
Pozdrawiam
Kamila
Dorota
Witam serdecznie , mam pytanie czym można zastąpić olejek do mycia twarzy bo córka jest uczulona, ma cerę trądzikowa ? Jak powinna przebiegać jej pielęgnacja , czy po oczyszczeniu twarzy wieczorem nakladac krem ? Tylko czy to ma być krem do cery problematycznej , nawilżający , normalizujący?
Kamila Domżalska
Jeśli córka ma rzeczywiste uczulenie na olejki do mycia twarzy to zalecałabym użycie 2x żel myjący o działaniu nawilżającym +tonik + krem. Rano natomiast woda+tonik +krem. Proponowałabym krem nawilżający ale każda skóra jest inna i pielęgnacja domowa powinna być dobrana indywidualnie. Wszystko zależy od wieku córki, czasu terapii, poziomu zaawansowania itp. Po więcej pytań zapraszam w wiadomości meilowej.
Pozdrawiam
Kamila
Pingback:
Pingback:
Pingback: