Bez kategorii,  Pielęgnacja skóry

Jesienny rytuał- mezoterapia mikroigłowa

W raz z nadejściem jesieni pielęgnacja gabinetowa różnego typu skór nabiera wiatru w żagle. Pierwszym moim ulubieńcem w jesiennych rytuałach zabiegowych jest wspomniana wyżej – mezoterapia mikroigłowa. Must have każdej skóry!

Mezoterapia mikroigłowa, co to takiego?

Metoda ta polega na kontrolowanym, mechanicznym uszkodzeniu skóry poprzez mikronakłuwanie przy użyciu sterylnych cienkich igieł osadzonych na obrotowej rolce (derma roller) lub na głowicy (Dermapen). Mezoterapia mikroigłowa określania jest mianem terapii indukującej tworzenie się kolagenu CIT (Collagen Induktion Therapy). Nakłuwanie skóry za pomocą cienkich igieł powoduje jej mikrouraz a co za tym idzie kontrolowany stan zapalny a czasami nawet mikrokrwawienie

Nasza skóra jest bardzo inteligentnym narządem jak zresztą cały nasz organizm dlatego ma szereg mechanizmów samonaprawczych. Minimalnie rozcięty palec , sam się zrośnie. Drobne poparzenie po 4-7 dniach nie pozostawi śladu na skórze. Magia? Nie. To nieumyślna aktywacja systemu naprawczego skóry. Dokładnie taki sam schemat działania zachodzi w zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Uszkadzamy skórę aby ja zastymulować m.in. do produkcji kolagenu i elastyny.

Mezoterapię mikroigłową możemy wykonać na dwa sposoby. Jako perforację lub jako mikronakłucia skóry aktywujące czynniki wzrostu zawarte w naszej krwi.

Perforacja polega na delikatnych nakłuciach naskórka na około 0,25mm przy takiej głębokości nie dojdzie wówczas do wysięku krwi ponieważ naskórek nie jest ukrwiony. To delikatne nakłuwanie ma zwiększyć zarówno przepuszczalność górnych warstw skóry jak i penetrację substancji aktywnych. Po tak wykonanej mezoterapii mikroigłowej na skórę nakłada się specjalnie dedykowane do tego zabiegu preparaty z substancjami aktywnymi takimi jak np: czynniki wzrostu, peptydy, antyoksydanty itp. Nie każdy produkt nadaje się do aplikacji na skórze po mezoterapii mikroigłowej!

Drugim sposobem wykonania mezoterapii mikroigłowej jest mikronakłucie aż do warstwy brodawkowej skóry właściwej. Wówczas przy tak wykonanym zabiegu dojdzie do mikrouszkodzenia naczyń krwionośnych.

Krew która wydostaje się z uszkodzonych naczyń krwionośnych aktywuje zawarte w niej płytki krwi i tzw. czynniki wzrostu do których należą: transformujący czynnik wzrostu TGF, płytkowy czynnik wzrostu PDGF, naskórkowy czynnik wzrostu EGF a także czynnik wzrostu fibroblastów FGF.

Czynniki wzrostu aktywowane w skórze, przyspieszają proces podziału i różnicowania się komórek. Ponadto stymulują tworzenie się kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny oraz glikozaminglikanów. Poprawiają mikrokrążenie, istotnie wpływając na procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.

Przy mezoterapii mikroigłowej w której dochodzi do krwawienia bezcelowe jest stosowanie dodatkowych preparatów w celu zwiększenia ich penetracji. Wysięk krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych, skutecznie blokuje wchłaniane dodatkowych substancji aktywnych aplikowanych bezpośrednio po mezoterapii mikroigłowej.

Mezoterapia mikroigłowa- działanie

  • zagęszcza skórę właściwą,
  • stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny,
  • stymuluję produkcję GAG (glikozaminoglikanów) np. kwas hialuronowy,
  • ujędrnia skórę,
  • niweluje drobne zmarszczki,
  • zmniejsza przebarwienia,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • zmniejsza zasinienia pod oczami,
  • rewitalizuje skórę,
  • działa przeciwstarzeniowo,
  • poprawia jędrność i elastyczność skóry.

Czy ten zabieg jest dla mnie?

To najczęstsze pytanie jakie słyszę od klientek w chwili kiedy zaczynam opowiadać o mezoterapii mikroigłowej. Tak. Jest to zabieg również a może przede wszystkim dla Twojej skóry. Pod warunkiem że nie jesteś osobą z aktywnym trądzikiem grudkowo- krostkowym. Uważam, że zabieg mezoterapii mikroigłowej powinien wykonywać każdy od 25 roku życia. Kluczowym pytaniem jest zatem , z jaką częstotliwością należy go wykonywać.

Jeżeli masz 25-30 lat i nie borykasz się z żadnymi defektami skóry, raz lub dwa razy na rok powinno wystarczyć.

30-40 lat profilaktycznie 2-4 razy w roku. Powyżej 40 roku sama mezoterapia mikroigłowa może nie wystarczyć dlatego należy ustalić indywidualny plan działania z kosmetologiem.

Dermapen czy derma roller?

Osobiście polecam i praktykuje tylko na Dermapenie. Dlaczego? Jest to związane z mechanizmem działania tych urządzeń.

Dermapen posiada sterylną głowicę jednorazową. Igły, które są na niej umieszczone wbijają się prostopadle w skórę, powodując uszkodzenie tylko na kontrolowanej głębokości. Dochodzi do nakłucia następnie do uszkodzenia skóry i usunięcia igły.

Przy derma rollerze sprawa komplikuje się dlatego, że igły umieszczone są na okrągłym walcu a ten dopiero na rolce. Powoduje to wbijanie się igieł w skórę pod mniejszym kątem niż 90 stopni a co za tym idzie przy obracaniu się rollera i wyciąganiu igieł dochodzi do nadszarpywania skóry. Reasumując przy użyciu tego urządzenia skóra jest dwukrotnie uszkodzona. Raz przy wbijaniu się w skórę a drugi raz przy wychodzeniu igieł. Nie jest to pożądany efekt ponieważ chcemy skórę delikatnie uszkodzić a nie poszarpać.

Pielęgnacja skóry po mezoterapii mikroigłowej

Zawsze zwracam szczególną uwagę swoich klientów na pielęgnację skóry po mezoterapii igłowej. Jest to prawie tak samo ważne jak staranność wykonania zabiegu. Tylko odpowiednio zadbana i wypielęgnowana skórą bezpośrednio po zabiegu przyniesie 100% efektów i satysfakcji klienta. Pielęgnacja domowa powinna być nastawiona na proces regeneracji i pobudzenia procesów naprawczych w skórze.

  • skórę po zabiegu mikronakłuwania należy oczyszczać delikatnymi środkami myjącymi, nie pocierać, aby nie wywołać podrażnień,
  • aplikacja makijażu może nastąpić dopiero po upływie 24 h od zabiegu,
  • skóra powinna być stale nawilżona bez uczucia tzw. „ ściągnięcia” proces nawilżenia skóry powinien również odbywać się od środka poprzez picie 2-3 l wody każdego dnia,
  • należy unikać ekspozycji na słońce do 3-4 tygodni  po zabiegu,
  • przez 7 dni od zabiegu należy unikać korzystania z basenu, sauny, siłowni, nie należy również wykonywać peelingów w okolicy zabiegowej,
  • należy pamiętać o stałej aplikacji i reaplikacji kremów z filtrem SPF 50,
  • nie należy spożywać alkoholu do 48 h po zabiegu,

Mezoterapia mikroigłowa jest bardzo skutecznym zabiegiem biorewitalizacji skóry natomiast jego efekt jest ściśle uzależniony od samego zabiegu, metody jego wykonania, użytych substancji aktywnych, a także po zabiegowej pielęgnacji domowej. Tylko synergia tych dwóch działań pomoże nam osiągnąć najlepszy efekt.

Mam nadzieję, że chociaż troszeczkę oswoiłam Was z zabiegiem mezoterapii mikroigłowej. Szczerze polecam i zachęcam do wizyty u kosmetologa, który dobrze zdiagnozuje Waszą skórę, wyeliminuje potencjalne przeciwwskazania takie jak np. niewyregulowana praca tarczycy i odpowiednio wykona całą procedurę zabiegową. Nie pożałujecie!

Ściskam mocno! Bądźcie na bieżąco i nie przegapcie Kolejnej Dawki Piękna.

Wasza Kosmetolog po godzinach

Kamila

blog kosmetologiczny-trądzik pospolity, przyczyny powstawania, pielęgnacja domowa i gabinetowa

fb-share-icon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Śmiało przekaż dalej i udostępnij!