Bez kategorii

Kosmetolog czy dermatolog a może lekarz medycyny estetycznej?

O to jest pytanie. Bardzo często w pracy zawodowej spotykam klientów, którzy przebyli bardzo długą drogę zanim dotarli do mnie, lub wręcz odwrotnie przyszli po pomoc do gabinetu kosmetologicznego wówczas kiedy problem ich skóry był możliwy do rozwiązania tylko poprzez antybiotykoterapię dermatologiczną. Nie rzadziej wielu osobom kosmetolog kojarzy się tylko z wykonywaniem henny lub nakładaniem maseczki na twarz. Jeszcze innym problemem jest jednorazowa nieudana wizyta kosmetologiczna po której dany klient jest zrażony i postanawia, że nie skorzysta nigdy więcej z wizyty w gabinecie kosmetologicznym. Należy pamiętać, że w przypadku terapii skóry niejednokrotnie jest to proces, rzadko kiedy długotrwałe i zadowalające efekty uzyskuje się w jednym zabiegu. Te i wiele innych informacji uzyskuje się na pierwszej konsultacji kosmetologicznej.

Z jakim problemem udać się do kosmetologa?

Oczywiście nie można tutaj uogólniać ponieważ kosmetolodzy również specjalizują się w różnego rodzaju działaniach. Po piękny makijaż permanentny pójdziemy do linergistki. Po najbardziej staranny manicure i pedicure pójdziemy do osoby, która właśnie w tym się specjalizuje. Ja skupię się dzisiaj na problemach skóry twarzy ponieważ to jest mój konik i główny cel mojej pracy. Czytając poniższy artykuł miejcie proszę na uwadze, że od każdej reguły są wyjątki. Nie należy o tym zapominać.

Odpowiednia pielęgnacja domowa

W tej kwestii tylko i wyłącznie do kosmetologa. To on ustali spersonalizowaną dedykowaną tylko Twojej skórze pielęgnacje domową. Odbędzie się to oczywiście po odpowiednio wykonanym dokładnym i rzetelnym wywiadzie, analizie i diagnozie skóry. Kosmetolog przeanalizuje wiele składowych i ustali indywidualny Beauty Plan tylko dla Twojej skóry.

Przebarwienia

To bardzo złożony temat. Trafiają do mnie osoby zarówno po nieudanych zabiegach laserowych wykonywanych przez dermatologów jak i przez kosmetologów. Przebarwienia to temat rzeka. To samo tyczy się procesu ich usuwania. Wszystko zależy od tego w jaki sposób powstały i jak długo utrzymują się na skórze. Dobry dermatolog usunie przebarwienia w długotrwałej terapii laserem. Dobry kosmetolog zrobi to za pomocą terapii kwasami i dobrze ułożoną pielęgnacją domową.

Poprawa kondycji skóry

Z problemem ogólnej poprawy kondycji skóry należy udać się do kosmetologa, który specjalizuje się w zabiegach na twarz. Na kondycje skóry wpływa odpowiednia jej pielęgnacja, odżywianie, suplementacja itp. Analizę powyższych składowych przeprowadzi kosmetolog dobierając odpowiednią pielęgnację domową a także ustali dobraną indywidualnie terapię skóry w gabinecie kosmetologicznym. Nie ma nic gorszego, kiedy pójdziemy do lekarza medycyny estetycznej na powiększenie ust a na twarzy mamy liczne przebarwienia lub zmiany trądzikowe lub kiedy chcemy wypełnić zmarszczki kwasem hialuronowym a zapominamy o podstawowej pielęgnacji domowej. Moim zdaniem medycyna estetyczna powinna być na samym końcu. Już wyjaśniam dlaczego. Najpierw należy zadbać o pielęgnację domową i dobre nawyki żywieniowe, następnie należy poprawić kondycję skóry u kosmetologa, wyrównać poziom nawilżenia, zniwelować przebarwienia, zagęścić skórę, spłycić drobne zmarszczki a dopiero później upiększać dalej niwelując na przykład opadające kąciki ust czy zmarszczki wokół oczu. Coraz więcej lekarzy dermatologów zwraca na to uwagę i odsyła swoich pacjentów aby najpierw zadbali o skórę a dopiero potem niwelowali jej drobne mankamenty.

Należy również pamiętać, że nie tylko skóra problematyczna kwalifikuje się pod opiekę kosmetologa. Jeżeli na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku ale czujesz już wyraźnie upływający czas na skórze twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni to odpowiedni moment aby profesjonalnie podejść do pielęgnacji swojej skóry. Tym najlepiej na początku zajmie się kosmetolog. Jeżeli wspólnie uznacie, że któreś mankamenty skóry wymagają znaczącej ingerencji, wówczas kosmetolog zasugeruje wizytę u  lekarza medycyny estetycznej. 

Zmiany trądzikowe

W przypadku tego problemu bardzo często istnieje duża współpraca pomiędzy kosmetologiem a dermatologiem. Niejednokrotnie wzajemnie odsyłamy do siebie swoich klientów. Kiedy zmiany trądzikowe są umiarkowane i mają jasną przyczynę wówczas lekarz dermatolog zleca wizytę u kosmetologa, ten natomiast również, kiedy po przeprowadzonym wywiadzie uzna iż nie ma skutecznych metod i narzędzi aby zniwelować zmiany trądzikowe lub te zaszły w swoim rozwoju za daleko odsyła takiego klienta do lekarza dermatologa.

Takich przykładów można by podawać naprawdę wiele, celem tego artykułu jest przedstawienie przede wszystkim roli kosmetologa. Zawód ten zmienia się bardzo dynamiczne i ma niewiele wspólnego z tym jak postrzegano go kiedyś. Dzisiaj kosmetolog, dermatolog czy lekarz medycyny estetycznej, który notabene może być dermatologiem, potrafią mogą i wręcz powinni ze sobą współpracować jako równi sobie specjaliści ponieważ niejednokrotnie tylko wspólne działanie tych trzech specjalistów przyniesie najlepszy rezultat i zadowolenie klientów.

Dziękuje za dzisiejszą lekturę.

 

Jeśli uznasz ten artykuł za wartościowy, śmiało podaj dalej, wspólnie przełamujmy stereotypy i utarte przekonania!

Dobrego dnia!

Pozdrawiam

Wasza Kosmetolog Po Godzinach

Kamila

 

 

P.S. Bądź na bieżąco i nie przegap Kolejnej Dawki Piękna

 

 

 

blog kosmetologiczny-trądzik pospolity, przyczyny powstawania, pielęgnacja domowa i gabinetowa

fb-share-icon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Śmiało przekaż dalej i udostępnij!