Pielęgnacja skóry

Probiotyki w kosmetykach

Dzisiaj przychodzę do Was z niezwykle ciekawym tematem, mianowicie poruszę kwestię mikrobiomu skóry, prebiotyków, probiotyków a także ich obecności w kosmetykach. Kosmetologia jest niezwykle prężnie rozwijająca się dziedziną i myślę że wiele z Was zdążyło już to zauważyć. Na moje szczęście ponieważ jestem w stu procentach zwolenniczką tego kierunku rozwojowego w którym zaczyna dominować podejście holistyczne do samej skóry jak i całego organizmu. 

Mikrobiom skóry

Mikrobiom, mikrobiota, bardzo często są to pojęcia w literaturze stosowane zamiennie. 

Mikrobiom skóry to zbiór genów wszystkich drobnoustrojów bytujących na ludzkiej skórze.

Mikrobiota skóry to pojęcie zdecydowanie szersze od tradycyjnej mikroflory bakteryjnej ponieważ obejmuje wszystkie mikroorganizmy zamieszkujące ludzką skórę zarówno te przyjazne dla skóry jak i chorobotwórcze takie jak: grzyby, wirusy, bakterie. Mikrobiota zasiedlająca organizm człowieka zmienia się w zależności od takich czynników jak:

  • wiek,
  • dieta,
  • styl życia,
  • położenie geograficzne,
  • stres,
  • choroby,
  • cykl dobowy,
  • mutacje genowe.

Badania naukowe pokazują, że starzenie się skóry jak i całego organizmu związane jest ze znacznymi zmianami z składzie mikrobiomu. Coraz częściej w literaturze naukowej mikrobom skóry przestawiany jest jako pierwsza najbardziej zewnętrzna powłoka znajdująca się na powierzchni skóry, której celem jest ochrona skóry i utrzymanie jej w dobrej kondycji i zdrowiu. Oczywiście nie należy zapominać o płaszczu hydrolipidowym i warstwie rogowej naskórka ale w ostatnim czasie największą wagę przypisuje się właśnie mikrobiocie skóry.

Najważniejsze informacje na temat płaszcza hydrolipidowego znajdziesz w jednym a artykułów na blogu https://kosmetologpogodzinach.pl/plaszcz-film-bariera-jaki-to-ma-zwiazek-ze-skora/

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Myślę że o probiotykach słyszał każdy z nas w kontekście ochrony jelit podczas antybiotykoterapii. Natomiast zarówno probiotyki jak i prebiotyki dodawane są również do kosmetyków w celu przywrócenia lub zachowania odpowiedniej mikrobioty skóry.

Probiotyki to żywe tak zwane dobre drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają efekt prozdrowotny. Nazwa probiotyki wywodzi się z języka greckiego  pro bios i oznacza dla życia. 

Prebiotyki kolokwialnie rzecz ujmując jest to pokarm dla probiotyków, są to substancje, których celem jest wspomaganie rozwoju naturalnej flory bakteryjnej poprzez zapewnienie jej komfortowych warunków do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. 

Synbiotyk to połączenie egzogennego probiotyku z odpowiednim prebiotykiem, który korzystnie oddziałuje na szczep probiotyczny. 

Probiotyki a skóra

Jak już wcześniej wspominałam pierwszą linią obrony ludzkiego organizmu jest skóra a raczej jej mikrobiom dlatego tak ważne jest aby był on w dobrej kondycji.

Nasza skóra jest domem dla milionów bakterii, grzybów i wirusów, które tworzą mikrobiotę skóry. Podobnie jak w naszych jelitach, mikroorganizmy skórne odgrywają zasadniczą rolę w ochronie przed atakującymi patogenami. Skóra jest kolonizowana przez pożyteczne mikroorganizmy i służy jako fizyczna bariera zapobiegająca inwazji patogenów. Każda komórka skóry jest chroniona przez jednostkę składającą się z co najmniej 10 pożytecznych mikroorganizmów. Ta błona mikrobiotyczna tworzy nieprzenikniony labirynt dla obcych i szkodliwych mikroorganizmów. Niedoskonałości skóry i jej dyskomfort są w rzeczywistości spowodowane zaburzeniem funkcji ochronnej mikrobiomu.  W przypadku zerwania bariery lub zakłócenia równowagi między komensalami a patogenami może dojść do chorób skóry, a nawet chorób ogólnoustrojowych. Za choroby skóry w dużej mierze odpowiadają:

  • Propionibacterium acnes– odpowiadające za rozwój trądziku pospolitego,
  • Staphylococcus epidermidis- odpowiadające za rozwój atopowego zapalenia skóry,
  •  Staphylococcus aureus– odpowiadające za rozwój atopowego zapalenia skóry.

Będąc pierwszą barierą ochronną, mikrobiota skóry jest nieustannie atakowana przez środowisko zewnętrzne.

Jej delikatną równowagę mogą zakłócać: 

  • zanieczyszczenia,
  • nadmierne promieniowanie UV,
  • chemia gospodarcza,
  • agresywne kosmetyki.

Kiedy ta bariera słabnie, nasza skóra staje się wrażliwa, sucha, podrażniona, często swędzi i piecze. Znacznie przyspiesza również proces starzenia. Kluczem do spowolnienienia procesu starzenia skóry i utrzymaniem jej w dobrej kondycji jest dbałość i ochrona jej mikrobioty. 

Probiotykoterapia jest szczególnie ważna dla osób borykających się z między innymi z:

  • trądzikiem różowatym,
  • trądzkiem pospolitym,
  • trądzikiem acne tarda (trądzik wieku dojrzałego),
  • atopowym zapaleniem skóry,
  • utratą jędrności i gęstości skóry,
  • gronkowcem na skórze,
  • zachwianiem bariery hydrolipidowej i mikrobiomu skóry na skutek intensywnej zewnętrznej terapii dermatologicznej.

Bez zachowania odpowiedniej homeostazy skóry nie ma możliwości osiągnięcia efektu zdrowej i pięknej skóry.  Warto mieć w swojej kosmetyczce przynajmniej jeden produkt z synbiotykami na tak zwany wszelki wypadek ponieważ wiele codziennych działań a także wiele czynników zewnętrznych zaburza naturalny mikrobiom skóry. Z tego względu producenci bardzo często umieszczają w swoich produktach kilka probiotyków i prebiotyków aby jak najbardziej wspomóc skórę w walce z odbudową jej mikrobiomu. 

Probiotyki w kosmetykach

Probiotyki w kosmetykach stanowią stosunkowo nowy ale niezwykle ciekawy i dobrze rokujący trend w świecie kosmetologii. Mogą stanowić ważne wsparcie mikrobioty całego organizmu od zewnątrz w przypadku licznych dermatoz skórnych takich jak: trądzik pospolity, różowaty czy atopowe zapalenie skóry.  

Do najpopularniejszych probiotyków w kosmetykach należą:

  • Candida bombicola / glucose / Methyl Rapeseedate Ferment– Ogranicza produkcję sebum, jednego z kluczowych czynników powodujących powstawanie krost, zapobiegają namnażaniu się̨ bakterii Propionibacterium acnes odpowiedzialnych za trądzik, 
  • Inulina – Surowiec zapewnia pożywienie tylko dla „przyjaznych” bakterii, pozwalając na ich wzrost i jednocześnie zniechęcając organizmy chorobotwórcze do rozwoju,
  • α-glukan oligosacharyd- surowiec hamuje wzrost bakterii Propionibacterium acnes (skóra trądzikowa), Staphylococcus aureus (atopowe zapalenie skóry) jak i drożdżaków Malassezia furfur oraz Candida albicans,
  • wyciąg z fermentacji bakterii Lactobacillus – reguluje prace gruczołów łojowych, poprawia funkcjonowanie mikrobiomu skóry,
  • Lactococcus Ferment Lysate- wspomaga odbudowę mikroflory bakteryjnej i wzmacnia barierę ochronną skóry,
  • Lactobacillus Rhamnosus działa przeciwbakteryjnie, zmniejsza stany zapalne, zalecany przy zmianach trądzikowych, 
  • Saccharomyces Lysate Extract– ma właściwości nawilżające i odżywcze, wspomaga przemianę materii, regeneruje skórę, przyspiesza gojenie ran.

To tylko niektóre z probiotyków i prebiotyków jakie można znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy. Przygotowując się do tego artykułu a także przygotowując materiały dla jednej z firm kosmetycznych na temat probiotyków w kosmetykach przejrzałam oferty wielu marek kosmetycznych i jestem mile zaskoczona ponieważ jest tego więcej niż się spodziewałam!  W polskiej sprzedaży znajdziemy zarówno pojedyncze produkty jak i całe linie kosmetyczne, które zawierają w swoim składzie produkty do pielęgnacji skóry twarzy z probiotykami.

Podlinkuje Wam teraz niektóre kosmetyki aby pokazać że naprawdę lista probiotycznych produktów do pielęgnacji skóry twarzy jest całkiem spora. Z jednym zastrzeżeniem. NIE STOSOWAŁAM TYCH PRODUKTÓW zatem nie są to moje rekomendacje. Pokazuje Wam tylko że takie kosmetyki istnieją i to w całkiem sporej ilości.

  1. Linia Bandi – Ecofriendly Care

https://cosibella.pl/product-pol-4863-Bandi-Ecofriendly-Care-Rewitalizujacy-Krem-pod-Oczy-25ml.html

2. BasicLab – Esteticus – Redukcja i Zwężenie – Serum Zmniejszające Niedoskonałości z 5% Niacynamidem

https://cosibella.pl/product-pol-2684-BasicLab-Esteticus-Redukcja-i-Zwezenie-Serum-Zmniejszajace-Niedoskonalosci-z-5-Niacynamidem-15ml.html

3. Dermalogica – Active Moist 2.0

https://cosibella.pl/product-pol-3731-Dermalogica-Active-Moist-2-0-Lekki-Prebiotyczny-Krem-Nawilzajacy-do-Cery-Mieszanej-i-Tlustej-50ml.html

4. Plantea – Krem Microbiota

https://cosibella.pl/product-pol-2753-Plantea-Krem-Microbiota-30ml.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&gclid=Cj0KCQjwgtWDBhDZARIsADEKwgNPDF-O7oPm38_M33F_2mpY74xNvd00iWP9lMApGvXCQFxfaNmvvPsaArm6EALw_wcB

5. Płyn oczyszczający estGen

https://estgen.pl/sklep/plyn-oczyszczajacy-estgen/

Wrzuciłam Wam tutaj tylko 5 pozycji natomiast jest ich o wiele więcej. Zachęcam Was do wzbogacenia swojej kosmetyczki produktem z probiotykami ponieważ moim zdaniem jest to przyszłość kosmetologii. Czasami potrzeba tak niewiele aby cieszyć się skórą wolną od wszelkiego rodzaju dermatoz a także jędrną, gęstą i w dobrej kondycji.

Pięknego dnia!

Pozdrawiam!

Wasza Kosmetolog Po Godzinach

Kamila.

P.S. Jeżeli masz i polecasz jakiś produkt do pielęgnacji skóry twarzy z prebiotykami lub probiotykami podziel się opinią w komentarzu:) Będzie mi bardzo miło!

blog kosmetologiczny-trądzik pospolity, przyczyny powstawania, pielęgnacja domowa i gabinetowa

fb-share-icon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Śmiało przekaż dalej i udostępnij!