Promieniowanie słoneczne- pogromca młodości
Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym jakie promieniowanie dociera do powierzchni Ziemi? Co kryje się pod pierwszymi upragnionymi promieniami słońca? Jaki ma to wpływ na naszą skórę?
Słońce
Promieniowanie słoneczne dzielimy na:
- światło widzialne,
- podczerwień,
- promieniowanie UVC 100-280nm
- promieniowanie UVB 280-320nm
- promieniowanie UVA 320-400nm
UVC ma najkrótszą długość fali dlatego nie dociera do powierzchni Ziemi. Używane jest natomiast do dezynfekcji w laboratoriach. Kluczowym z punktu widzenia procesów starzenia jest promieniowanie UVA i UVB.
Promieniowanie UVA
Im bardziej zaczęłam się dokształcać i zagłębiać swoją wiedzę z zakresu kosmetologii tym większy strach budził we mnie ten rodzaj promieniowania. Już Wam wyjaśniam dlaczego.
Czy zdarzyło Ci się korzystać z solarium? Tłumaczyłaś to sobie chęcią przyzwyczajenia skóry do opalania przed latem?
Otóż prawdą jest że zdrowiej byłoby poparzyć skórę promieniowaniem UVB aniżeli celowo wystawiać ją na działanie promieniowania UVA.
10 najważniejszych faktów na temat UVA
- Jest jedynym źródłem promieniowania w solarium, powoduje szybką opaleniznę,
- Nie wpływa na syntezę wit. D3,
- Dociera do powierzchni Ziemi z równym natężeniem przez cały dzień i rok,
- Przenika przez chmury, szyby, ubrania,
- Przenika do skóry właściwej niszcząc białka,
- Zakłóca biochemie naszego kodu genetycznego DNA,
- Tworzy mutacje genetyczne będące przyczyną powstawania nowotworów skóry, np. czerniaka złośliwego,
- Zaburza nasz układ odpornościowy czasowo upośledzając komórki Langerhansa,
- Przyczynia się do powstawania przebarwień, zmian zapalnych i zmarszczek,
- ZWIĘKSZA ILOŚĆ WOLNYCH RODNIKÓW W SKÓRZE I ZNACZNIE PRZYSPIESZA PROCES STARZENIA.
Zdawałaś sobie sprawę, że przez cały rok bez odpowiedniej ochrony na skórze jesteś narażona na postępujący proces starzenia? Bez względu na to czy jest pochmurny dzień a Ty tylko siedziałaś za biurkiem przy oknie w pracy? I nie ma to w tym wypadku żadnego związku ze stresem ani złym odżywianiem. Zwróć uwagę że promieniowanie UVA przenika przez chmury i szyby! Dlatego nie ma znaczenia czy lato czy zima potrzebujesz filtru SPF na skórę. Jeżeli jeszcze mi nie wierzysz zajrzyj koniecznie tutaj https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm1104059
Jest to historia mężczyzny, który przez 28 lat był zawodowym kierowcą. Zdjęcia pokazują jak promieniowanie UVA przenikające przez szyby, znacznie przyspieszyło proces starzenia. Powodując pogrubienie warstwy rogowej naskórka oraz zniszczenie rusztowania włókien kolagenowych i elastynowych skóry. W terapii tak postępującego procesu starzenia, zaleca się stosowanie filtrów SPF i retinoidów.
Nie zapominajmy również, że w solarium nasze ciało jest wystawione tylko na działanie promieni UVA. Badania naukowe dowodzą że korzystanie z solarium przed 35 rokiem życia zwiększa ryzyko czerniaka o 59%. Nie narażajmy się na tak duże niebezpieczeństwo tylko w celach estetycznych. Przypominam także, że promieniowanie UVA nie przyczynia się do synyntezy wit. D.
Promieniowanie UVB
To nie jest tak, że tylko promieniowanie UVA szkodzi i przed nim należy się chronić. Różnica jest taka że promieniowanie UVB atakuje nas głównie latem stąd ogólne przeświadczenie że ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy nosić tylko w okresie letnim. Błąd!
10 najważniejszych faktów na temat UVB
- Jest filtrowane przez szyby, chmury i ubrania,
- Aktywuje syntezę wit. D3,
- Powoduje właściwą opaleniznę,
- Jego natężenie jest zależne od pory roku i pory dnia,
- Działa na granicy skórno- naskórkowej,
- Powoduje rumień fotochemiczny pojawiający się do 24h po ekspozycji na UVB,
- Działa rakotwórczo,
- Wraz z promieniowaniem UVA odpowiada za 80% starzenia skóry,
- Największa jego ilość dociera do powierzchni Ziemi w godzinach +- 10-15,
- ZWIĘKSZA ILOŚĆ WOLNYCH RODNIKÓW W SKÓRZE I ZNACZNIE PRZYSPIESZA PROCES STARZENIA
Czy zastanawiałaś się kiedyś czym jest opalenizna? Co takiego dzieje się w skórze kiedy po ekspozycji na słońce? Od pierwszego artykułu na blogu staram się dokładnie wytłumaczyć Ci jakim jaką wspaniałą maszyną jest nasz organizm. Jak potrafi wypełniać wszystkie swoje role abyśmy mogli funkcjonować jako człowiek.
Dla Ciebie opalenizna ma zapewne funkcję estetyczną. Dla organizmu pełni przede wszystkim funkcję ochronną przed destrukcyjnym wpływem promieniowania UV.
Melanina, proces melanogenezy
Melanina to barwnik skóry. Wyróżniamy eumelanine, która odpowiada za brązowy odcień skóry a także feomelanine odpowiadającą za kolor różowy, pomarańczowy, rude włosy i jasny odcień skóry.
Melanina produkowana jest przez melanocyty- komórki barwnikowe skóry.
W momencie w którym nasza skóra zostaje wystawiona na ekspozycję na promieniowanie UV, nasz organizm dostaje informację i uruchamia funkcję ochronną w postaci procesu melanogenezy. Rozpoczyna się tym samym produkcja melaniny, która chroni DNA przed absorpcją wolnych rodników tlenowych wytwarzanych przez UV a także chroni nasz kod genetyczny przed rozwojem nowotworów.
Eumelanina odpowiadająca za kolor brązowy doskonale chroni przed słońcem. Przemieszcza się do górnej części komórki chroniąc jej jądro komórkowe zawierające DNA.
Feumelanina odpowiedzialna za kolor pomarańczowy/ różowy niestety nie chroni odpowiednio DNA komórki przed uszkodzeniem. Stąd osoby o jasnej karnacji, rudym kolorze włosów, piegach są bardziej narażone na poparzenia, nowotwory skóry, powstawanie zmarszczek, czy piegów aniżeli osoby o ciemniejszej skórze.
Szczególną uwagą i ochroną powinny zostać objęte dzieci o jasnym fototypie skóry. Dodatkowo do filtrów ochronnych SPF 50 należy używać jeszcze odzieży ochronnej z filtrami SPF.
Reasumując to co dla nas jest piękną opalenizną i stanowi walor estetyczny z punktu widzenia naszego organizmu jest funkcją ochronną.
Jak pięknie i zdrowo byłoby gdyby wróciły czasy, kiedy opalenizna świadczyła o niskim statusie społecznym i pracy na roli. Damy zaś chodziły w rękawiczkach i z parasolkami aby nie musnął ich choćby najmniejszy promień słońca.
Czy wiedziałaś że im dalej od równika tym ilość promieniowania UVB jest mniejsza? Natomiast ilość promieniowania UVA się zwiększa? Zerknij teraz na mapę i zobacz jak daleko od równika znajduje się Polska. Już wiesz że w naszej szerokości geograficznej przeważa promieniowanie UVA.
Co z tym zrobisz?Dobre geny niewiele tu pomogą. Ja namawiam Cię na konkretną ochronę skóry w postaci SPF 50 przez cały rok. To najlepszy krem przeciwzmarszczkowy jaki możesz sobie sprawić. Dodatkowo ochronisz swoją skórę przed nowotworami, ponieważ żeby walczyć ze zmarszczkami musisz żyć! Dbaj o siebie.
Dziękuje Wam za dzisiaj!
Więcej na temat filtrów SPF już w kolejnym wpisie.
Udostępnijcie proszę powyższe treści ponieważ są one bardzo ważne z punktu widzenia profilaktyki przeciwstarzeniowej oraz przeciwnowotworowej.
Dobrego dnia!
Wasza Kosmetolog po godzinach
Kamila.