Typy i rodzaje skór

Skóra tłusta- sprawdź czy jesteś jej posiadaczką?

Skóra tłusta jest jednym z czterech podstawowych rodzajów skóry obok skóry: suchej, normalnej i mieszanej.

Cechy charakterystyczne skóry tłustej to :

  • Szarożółta, ziemista,
  • Błyszcząca, śliska,
  • Pogrubiona,
  • Ze skłonnością do pojawiania się grudek, zaskórników, wyprysków,
  • Ze zmniejszoną wrażliwością na czynniki zewnętrzne,
  • Z widocznymi ujściami gruczołów łojowych,
  • Z opóźnionym procesem starzenia,
  • Słabiej ukrwiona, lepiej uwodniona,
  • Korzystniej wygląda w okresie letnim,
  • Rzadko występują rozszerzone naczynia krwionośne zwane teleangiektazjami.

Powyżej wymieniłam Wam kluczowe cechy skóry tłustej. Jeżeli stojąc przed lustrem bez makijażu i kremu jesteś w stanie przypisać swojej skórze przynajmniej 3 z powyższych cech istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś posiadaczką skóry tłustej. Pamiętajcie jednak, że sprawa jest bardzo indywidualna i czasami nie tak oczywista jak by się wydawało.

Zaczynając od początku. Wyjaśnię Wam, od czego rozpoczyna się problem skóry tłustej. Otóż całym winowajcą jest SEBUM wydzielane przez gruczoły łojowe zwana potocznie porami. Natomiast jak mawiał mój profesor na studiach, pory mamy w zupie, w skórze zaś są gruczoły łojowe. I tego się trzymajmy.

Gruczoły łojowe umiejscowione są w skórze właściwej, połączone są z mieszkiem włosowym. Ich całkowity brak, zauważalny jest na dłoniach i podeszwach stóp. Rozmiar gruczołu łojowego jest odwrotnie proporcjonalny do rozmiaru mieszka włosowego. Im bardziej włos jest gruby tym mniejszy będzie gruczoł łojowy z nim połączony. Co z tego wynika? Włosy grube przetłuszczają się słabiej i rzadziej niż włosy cienkie, ponieważ mają mniejszy gruczoł łojowy.

blog kosmetologiczny- Skóra tłusta- sprawdź czy jesteś jej posiadaczką?

Sebum :

  • tworzy płaszcz hydrolipidowy na powierzchni naskórka,
  •  posiada właściwości antygrzybicze i antybakteryjne,
  • pomaga w utrzymaniu elastyczności warstwy rogowej,
  • nadaje każdej osobie charakterystyczny zapach,
  • produkcja sebum kontrolowana jest przez hormony, zwłaszcza przez testosteron
  • jego ilość jest bardzo wysoka u noworodków, zmniejsza się  u dzieci, nasila się znowu u nastolatków, normuje u dorosłych, a w wieku dojrzałym  znacznie się zmniejsza,

Nie można mówić o skórze tłustej nie wspominając o łojotoku. Czym zatem on jest ?

Łojotok to wzmożone wydzielanie łoju (sebum), szczególnie widoczne w okolicach ciała bogatych w gruczoły łojowe. Wyróżniamy dwa rodzaje łojotoku. Łojotok płynny, gdzie sebum wypływa na powierzchnię skóry (zaskórniki otwarte). Lojotok retencyjny, gdzie sebum gromadzi się w kanałach zatkanych z powodu nadmiernego rogowacenia naskórka, tworząc mikrocysty (zaskórniki zamknięte). Tutaj nasuwa się od razu jeden wniosek. Skóra tłusta wymaga wspomagania samoistnego procesu złuszczania, który u osób młodych wynosi około 28 dni. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj https://kosmetologpogodzinach.pl/budowa-skory-i-rola-naskorka-w-pielegnacji-skory/

 Dlaczego skórę tłustą można a nawet trzeba złuszczać częściej, niż co 28 dni?

Ponieważ jedną z cech skóry tłustej jest nadmierne rogowacenie naskórka. W połączeniu z łojotokiem będzie to skutkowało powstaniem zaskórników zamkniętych. Wyobraź sobie, że łój przechodzi przez kanalik i przy samej powierzchni skóry napotyka mur (pogrubiona warstwa rogowa). W tym momencie sebum zacznie się w tym kanaliku cofać i zalegać powodując stan zapalny i wytworzenie krosty. Nie było by problemu gdyby naskórek regularnie nie częściej niż raz w tygodniu był złuszczany peelingiem enzymatycznym. Wówczas zlikwidujemy mur i sebum wydostanie się na powierzchnie skóry bez utworzenia krost. Szczególnie ważne jest to w okresach letnich, kiedy pod wypływem ciepła łój częściej i bardziej się upłynnia.

Blog kosmetologiczny-skóra tłusta- sprawdź czy jesteś jej posiadaczką

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry tłustej?

  • Postaw na żel myjący do twarzy wieczorem, rano tylko woda. Pamiętaj zbyt drażniąca pielęgnacja zaburzy płaszcz hydrolipidowy skóry,
  • Nakładaj serum o lekkiej konsystencji lub zastąp je serum w mgiełce,
  • Aplikuj krem o niższej zawartości fazy olejowej, ale bogaty w substancje nawilżające, odżywcze, przeciwzmarszczkowe,
  • Stosuj raz w tygodniu peeling enzymatyczny, po jego aplikacji nałóż maskę nawilżającą, anti aging, odżywczą, lub zastosuj standardową pielęgnację,
  • Jeśli nie możesz poradzić sobie ze swoją skórą zwróć się o pomoc do kosmetologa, który ułoży pielęgnację domową specjalnie dla potrzeb Twojej skóry. Przeprowadzi serie zabiegów z kwasami, które wyregulują pracę gruczołów łojowych i poprawią wygląd Twojej skóry.

WAŻNE!

Nie stosuj agresywnych substancji do pielęgnacji skóry takich jak: kwasy, retinol, mydło, alkohol. Nie próbuj na siłę nadmiernie ścierać, zmywać, złuszczać skóry. Nie staraj się usunąć sebum całkowicie z powierzchni swojej skóry, ponieważ osiągniesz całkowicie odwrotny skutek!

Pamiętaj, że skóra pełni przede wszystkim funkcje ochronną. Robi to za pomocą różnych mechanizmów. Jednym z nich jest produkcja łoju, który jest filmotwórczy i ma właściwości antygrzybicze. Jeżeli będziesz próbowała nadmiernie usunąć sebum, skóra wyprodukuje je w zwiększonej ilości, aby odpowiednio spełnić m.in. funkcję ochronną. Możesz usuwać nadmiar sebum i zrobisz to za pomocą pielęgnacji opisanej powyżej. Natomiast nigdy nie próbuj usuwać całkowicie łoju, ponieważ problem leży głębiej i zaczyna się od wyregulowania pracy gruczołów łojowych za pomocą substancji kwasowych. Na tego typu zabiegi zapraszam Cię serdecznie do gabinetu kosmetologicznego.  Oddaj swoją skórę w dobre ręce!


Mamy tu posiadaczki skóry tłustej?

Daj znać w komentarzu, chętnie pomogę i doradzę.



Miłego dnia!

Całuje

Twoja Kosmetolog po godzinach

Kamila

blog kosmetologiczny-trądzik pospolity, przyczyny powstawania, pielęgnacja domowa i gabinetowa
fb-share-icon

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Śmiało przekaż dalej i udostępnij!