SPF- SUN PROTECTION FACTOR

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie głównie produktom kosmetycznym z filtrem SPF.
Czy wiecie w ogóle co oznacza skrót SPF? Jak się go wylicza? Jaka jest różnica w ochronie pomiędzy SPF 30 a SPF 50?
Zaraz się wszystko wyjaśni. Dużo uwagi i czasu poświęciłam w ostatnim wpisie samemu promieniowaniu UV. Jeżeli masz zaległości w tym temacie to koniecznie wróć na: https://kosmetologpogodzinach.pl/promieniowanie-sloneczne-pogromca-mlodosci/.Niezwykle ważne jest abyś zrozumiała ile złego Twojej skórze wyrządza promieniowanie słoneczne. W innym wypadku ciężko będzie Ci pojąć jak ważne jest abyś zastosowała się do zaleceń o których zaraz przeczytasz.
SPF
Sun Protection Factor to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. W sklepach dostępne są produkty z SPF 10,15, 30, 50. Czasami znajdziemy również produkty z ochroną na poziomie 8 SPF. Teraz pytanie co to SPF oznacza?
Otóż, jeżeli przy Waszym fototypie skóry poparzenie słoneczne występuje po ok. 30 minutach ekspozycji na słońce. To przy użyciu kremu z filtrem SPF 10 czas bezpiecznej kąpieli słonecznej wynosi 30×10=300min. Co nie znaczy że filtr całkowicie chroni przed szkodliwym promieniowaniem UVA. Kolejna ważna uwaga. Nie ma blokerów, są tylko filtry. Nic nie zapewni nam 100% ochrony przed promieniowaniem słonecznym.
- SPF 10-20 (zatrzymują około 93% promieniowania)
- SPF 30-50 (Zatrzymują około 97% promieniowania)
Różnice w ochronie pomiędzy 30 a 50 SPF nie są duże ale wszystko zależy od jakości i stabilności filtrów użytych w poszczególnych produktach. A także od ilości aplikowanej substancji.
Aplikacja i reaplikacja SPF
Dlaczego filtr należy aplikować, co 2-3 h?
Bardzo często, jeżeli ktoś już używa kremu z filtrem to popełnia dwa standardowe błędy. Po pierwsze nakłada zbyt małą ilość produktu, po drugie robi to za rzadko.
Odpowiednia ilość kremu z filtrem to około 1, 25-2ml na powierzchnie twarzy, to prawie o połowę więcej substancji aniżeli stosujecie w normalnej pielęgnacji. Dlaczego tak dużo?
Ano dlatego, że krem z filtrem musi na powierzchni skóry stworzyć szczelną powłokę, tak aby przefiltrować jak największą ilość szkodliwych promieni. Pamiętajcie o tym, aby filtr nałożyć i wklepać w skórę a nie nadmiernie rozsmarowywać. W innym wypadku nie uzyskacie efektu powłoki ochronnej. Jak w domowych warunkach odmierzyć właściwą ilość produktu? 1,25-2ml to wielkość dwóch palców Waszej dłoni (wskazującego i środkowego).
Filtr SPF w kremie powinien być nakładany, jako ostatni z kremów przed makijażem, jeżeli takowy stosujecie. Jest wiele produktów na rynku, które z powodzeniem można stosować, jako krem pielęgnacyjny z dużą fotoprotekcją. Badania naukowe pokazują, że po aplikacji filtru SPF należy odczekać 10 min. przed nałożeniem produktów do makijażu. Czas ten pozwoli na wchłonięcie się kremu i wytworzenie odpowiedniej ochrony. Filtr SPF powinno się aplikować na twarz, szyję, dekolt i uszy. Szczególnie u tych osób, które większość dnia spędzają w samochodzie. A promieniowanie UVA nie śpi. Dla przypomnienia jest ono względnie stałe przez cały rok i dzień.
Reaplikacja produktu z filtrem powinna odbywać się, co 2-3h. Można powtórnie nakładać filtr na makijaż wklepując go za pomocą gąbeczki. Przestrzeganie zasady 2 h jest szalenie ważne, ponieważ dobre kremy z filtrem chronią również przed promieniowaniem UVA, które jak już wiesz przenika przez szyby i chmury. Wnika głęboko w skórę niszcząc włókna kolagenowe i tworząc nowotwory.
Nie warto iść na łatwiznę i stosować mgiełki z filtrami SPF. Owszem aplikacja jest o wiele łatwiejsza, ale aby uzyskać odpowiednią powłokę ochronną należałoby w jednym miejscu rozpylać produkt przez około 2 min.!
Ważną kwestię stanowi również wieczorne zmywanie kremu z filtrem. Według przeprowadzonych badań naukowych kremy z ochroną SPF wodoodporne należy dwukrotnie zmyć żelem lub mleczkiem myjącym lub olejkiem i żelem myjącym. SPF zwykły (bez funkcji wodoodporności) bez problemu zmyjemy używając jednokrotnie żelu lub mleczka myjącego.

Filtry chemiczne i fizyczne
W produktach kosmetycznych z fotoprotekcją znajdziemy zarówno filtry chemiczne jak i fizyczne.
Jaki jest ich mechanizm działania?
Niegdyś istniało przekonanie, że filtry fizyczne bielą skórę tworząc powłokę, która odbija promieniowanie UV chronią tym samym skórę przed jego destrukcyjnym wpływem. Prawda jest jednak taka że filtry mineralne działają tak samo jak filtry chemiczne. Czyli jak?
Otóż pochłaniają one promienie UV i zamieniają je na ciepło. Tylko w około 5 % ich działanie polega na odbiciu szkodliwego promieniowania.
SPF przez cały rok
Dlaczego należy stosować krem z filtrem SPF przez cały rok?
Ponieważ to najlepszy krem przeciwzmarszczkowy jaki możesz zafundować swojej skórze. Badania naukowe pokazują jak zmienia się skóra przy codziennym stosowaniu kremu z spf 50.
Już po 12 tygodniach codziennego stosowania zauważono:
- Zmniejszenie widoczności zmarszczek u 68,8% badanych,
- Poprawę jędrności skóry u 68,2% badanych,
- Zmniejszenie widoczności kurzych łapek u 52,1% badanych,
- Poprawę kolorytu skóry u 75% badanych,
- Zmniejszenie przebarwień u 43,8% badanych.
Dlatego warto znaleźć odpowiedni dla siebie krem z SPF 50 i stosować każdego dnia. Powyższe liczby mówią same za siebie.
Jaki krem z filtrem SPF wybrać?
To jest bardzo trudne pytanie. Jeśli chodzi o konsystencje to trzeba po prostu szukać produktu odpowiedniego dla siebie. Nie jest to łatwe. Ja natomiast mogę powiedzieć Wam, na co zwrócić uwagę aby produkt przez Was zakupiony miał rzeczywiście realną ochronę, jakiej potrzebuje Wasza skóra.
Dobry filtr musi chronić nie tylko przed promieniem UVB ale również przed promieniem UVA a także światłem widzialnym i podczerwonym ponieważ to one stanowią 90% promieniowania słonecznego.
Ważne jest, aby na produkcie, który kupicie widniało oznaczenie „Broad Spectrum” lub symbol UVA w kółku. Jeżeli któryś z tych znaków istnieje mamy pewność, że filtr przynajmniej w 1/3 wartości chroni przed promieniami UVA. Inaczej bez powyższych oznaczeń wiemy, że dany krem z fotoprotekcją chroni przed UVB natomiast nie ma żadnych zapewnień co do ochrony przed UVA. W kontekście całorocznej ochrony przed UV taki produkt nie spełni naszych oczekiwań.

W kwestii polecenia konkretnych produktów odsyłam Was na instagram do https://www.instagram.com/inti_skin/?hl=pl
Ania testowała i nadal testuje wiele kremów z filtrami SPF i można polegać na jej rekomendacjach. Zajrzyjcie. Wierzę że znajdziecie tam coś dla siebie.
Jeżeli ten materiał okazał się dla Was wartościowy to udostępnijcie i przekażcie dalej.
Tymczasem aby nie przegapić kolejnej Dawki Piękna zapraszam Was również do obserwowania Kosmetolog po godzinach na instagramie https://www.instagram.com/kosmetologpogodzinach.pl/?hl=pl
Trzymajcie się ciepło!
Ściskam
Wasza Kosmetolog Po Godzinach
K.

2 komentarze
Pingback:
Sylwia
Świetny post, czy mogłabym prosić o tytuł badania odnośnie stosowania spf przez 12 tygodni? 🙂