Bez kategorii,  Pielęgnacja skóry

Tonik-pogromca niedoskonałości

Tonik jest bardzo niedocenianym produktem w pielęgnacji skóry. Dlaczego? Jednym z głównych powodów jest niewłaściwe jego stosowanie. Ten niepozorny produkt, czasami o bardzo prostym składzie potrafi zdziałać cuda na skórze problematycznej. Ba można nawet stwierdzić, że wiele problemów i niedoskonałości skórnych występuje właśnie z powodu braku stosowania toniku lub jego niewłaściwej aplikacji.

Temat toniku pokrótce poruszałam już przy okazji omawiania procedury oczyszczania skóry. Dla przypomnienia koniecznie zajrzyj tutaj https://kosmetologpogodzinach.pl/demakijaz-czy-oczyszczanie-a-moze-jedno-i-drugie/

Tonizacja skóry

Tonik to nic innego jak produkt, którego główną funkcją jest wyrównywanie naturalnego pH skóry, które oscyluje pomiędzy 5,5 a 6. Dlaczego jest to tak bardzo ważne?

Otóż powierzchnia naszej skóry jest siedliskiem całego szeregu mikroorganizmów, które stanowią jej mikrobiotę. Mówimy tutaj o  wirusach, grzybach, bakteriach, drożdżach i roztoczach, które funkcjonując w równowadze, stanowią barierę ochronną organizmu przed czynnikami chorobotwórczymi. Cały mikrobiom bytuje na naszej skórze nie stanowiąc dla niej zagrożenia właśnie dzięki odpowiedniemu lekko kwaśniemu pH na poziomie 5,5. Zaburzenie pH skóry doprowadza do zwiększenia ilości patogenów na jej powierzchni. Wówczas wirusy, grzyby, roztocza itp. , które przy odpowiednim pH stanowiły ochronę i barierę dla skóry, teraz stanowią jej zagrożenie, w postaci rozwoju np. nużeńca, gronkowca, grzybicy, czy krost o podłożu zapalnym.

Zaburzenie pH skóry

Do działań, które zaburzają naturalne lekko kwaśne pH skóry należy głównie mycie twarzy. Tyczy się to każdego produktu. Czy użyjemy płynu micelarnego czy mydła czy też żelu lub mleczka to pH naszej skóry zostanie zaburzone. W tym miejscu w pielęgnacji skóry należy każdy z powyższych produktów zmyć wodą, lekko osuszyć skórę i użyć toniku.

Najlepszy tonik

Moim zdaniem najlepszy tonik to ten w atomizerze. Dlaczego? Po to aby wyeliminować szorstkie płatki kosmetyczne z pielęgnacji skóry i aby nie marnować produktu. Tonik w atomizerze rozpylamy na jeszcze wilgotną skórę po jej kontakcie z wodą. Ja osobiście wybieram produkty o prostym i krótkim składzie i zawsze nawilżające! W tym wypadku tonik ma dwie funkcje. Przywraca naturalne pH skóry a także stanowi pierwszy krok w odpowiednim jej nawilżeniu. Dobrze nawilżony naskórek na każdym etapie pielęgnacji zwiększa penetracji substancji aktywnych. Całkowicie i bezwzględnie wystrzegamy się toników alkoholowych ponieważ zbyt mocno podrażniają i wysuszają skórę.

Tonik czy hydrolat?

Hydrolat nazywany również wodą kwiatową lub wodą roślinną jest naturalnym produktem ubocznym destylacji parą wodną kwiatów, liści lub całych roślin potrzebnych do wytworzenia olejków eterycznych. W skrócie można powiedzieć że jest to woda połączona z wyciągiem z kwiatów lub roślin. Mogą ale nie muszą znaleźć się w nim substancje aktywne tonizujące skórę! Najlepiej sprawdzić u źródła czyli u producenta czy dany hydrolat ma funkcję tonizacji skóry. Dlatego warto zapamiętać że hydrolat to nie tonik chyba, że producent wyraźnie deklaruje taką funkcję w danym hydrolacie.

Niewłaściwe stosowanie toniku

Tonik nie przyniesie odpowiednich rezultatów jeżeli będzie niewłaściwie stosowany. Należy pamiętać o tym, że:

  • Tonik nie ma funkcji myjącej- nie możemy używać go w celu zmycia makijażu lub usunięcia drobnych zanieczyszczeń skóry,
  • Tonik nie może być stosowany zamiennie z płynem micelarny. Tonik nie myje a płyn micelarny zaburza a nie wyrównuje naturalne pH skóry,
  • Stosowanie toniku jest kluczowe w pielęgnacji skóry w kontekście zachowania jej właściwej mikrobioty, nie można o nim zapominać,
  • Toniku nie należy zmywać ani ścierać z powierzchni skóry, aplikujemy i pozostawiamy go na skórze.

Podsumowując tonik stanowi bardzo prosty i stosunkowo tani ale niezwykle ważny i potrzebny krok w codziennej pielęgnacji skóry. Jeżeli jeszcze nie masz go w swojej kosmetyczce, koniecznie go zakup. Zwróć uwagę na prosty skład, atomizer i głównie działanie nawilżające. Spryskaj skórę po porannym i wieczornym oczyszczaniu, następnie aplikuj kolejne produkty w swojej pielęgnacji. Obserwuj jak pozytywnie zmienia się skóra!

 

 

Czerp wiedzę i wdrażaj ją do swojej pielęgnacji!

Pozdrawiam!

Wasza Kosmetolog Po Godzinach

Kamila.

 

 

blog kosmetologiczny-trądzik pospolity, przyczyny powstawania, pielęgnacja domowa i gabinetowa

fb-share-icon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Śmiało przekaż dalej i udostępnij!