Oczyszczanie skóry

Woda – oczyszcza czy wysusza?

W ostatnim poście przedstawiłam Wam procedurę krok po kroku jak wykonywać demakijaż i oczyszczanie skóry wieczorem. Kto jeszcze nie czytał odsyłam bezpośrednio na blog. https://kosmetologpogodzinach.pl/demakijaz-czy-oczyszczanie-a-moze-jedno-i-drugie/

Dzisiaj natomiast parę słów o oczyszczaniu skóry rano.

Najczęstszym błędem w pielęgnacji jest stosowanie zarówno rano i wieczorem substancji myjących typu żel czy mleczko.

Dlaczego jest to błąd?

Ponieważ dwukrotne mycie skóry w ciągu dnia środkami powierzchniowo czynnymi tzw. SPC zaburza jej płaszcz hydrolipidowy. Jeśli nie wiesz, o czym mówię wróć do pierwszej Dawki Piękna 

https://kosmetologpogodzinach.pl/plaszcz-film-bariera-jaki-to-ma-zwiazek-ze-skora/

Natomiast, jeśli jesteś na bieżąco to przechodzimy dalej. Czym zatem oczyszczać skórę rano?

Tylko i wyłącznie WODĄNie wodą z mydłem! Mówię o zwykłej bieżącej wodzie.

2611618

Dlaczego tylko wodą ? Ponieważ w dużym uproszczeniu krem który zaaplikowałaś wieczorem na skórę, w 33,3 % wniknie w naskórek, w 33,3 % wchłonie się w poduszkę a 33,3 % jesteś w stanie zmyć wodą.

Dodatkowo wyobraź sobie sytuację w której przygotowujesz sobie ubrania do pracy: pierzesz je, suszysz, prasujesz, wieszasz na wieszaku i są gotowe do ubrania po czym wstajesz rano i zaczynasz znowu prać przygotowaną do pracy odzież. Po pierwsze nie ma to najmniejszego sensu a po drugie tkaniny szybciej ulegną zniszczeniu.

Pewnie nie raz słyszałaś żeby nie używać wody do mycia twarzy, ponieważ wysusza skórę?

Owszem wysusza, jeśli użyjemy jej nieprawidłowo.

Jak zatem powinna wyglądać poranna procedura oczyszczania skóry?

  • Opłucz skórę obficie wodą,

Możesz to zrobić pod strumieniem wody z prysznica nad umywalką, ważne jest żebyś użyła do tego letniej a nie gorącej wody. Związane jest to z pojęciem Thermal aging ale o tym opowiem Wam innym razem.

  • Osusz skórę

Bardzo ważny etap polegający na osuszeniu a nie wycieraniu skóry! Użyj do tego jednorazowych ręczników kuchennych lub małych ręczniczków, które należy używać tylko do twarzy i wymieniać każdego dnia. Przyłóż ręcznik do skóry i odsącz wodę pozostawiając powierzchnie lekko wilgotną.

  • Zaaplikuj tonik

Powinien być w atomizerze, aby wyeliminować użycie płatków kosmetycznych. Tonik aplikujemy na wilgotną skórę. Następnie nakładamy serum i kremy.

Tak oto wygląda kwestia mycia skóry rano. Krok po kroku. Najważniejsze jest to, aby pomiędzy osuszaniem a tonizacją skóra była WILGOTNA. Dlaczego ma to takie kluczowe znaczenie?

Ponieważ woda wysusza skórę tylko wtedy, kiedy pozwolimy jej na naszej skórze wyschnąć. Dlatego pomiędzy kolejnymi krokami zawsze musimy pamiętać o wilgotnej skórze. W ten sposób tonik będzie działał lepiej i będzie stanowił pierwszy krok w  utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry.Tonik jest niezwykle ważnym produktem w pielęgnacji naszej skóry i powinien być stosowany zawsze po kontakcie skóry z wodą zarówno w wieczornej jak i porannej pielęgnacji.

Jakie jest jego działania?

  • Wyrównuje prawidłowe PH skóry,

Właściwe lekko kwaśnie ph skóry waha się pomiędzy 4,7 a 5,5  woda użyta do pielęgnacji ma ph około 7 stąd konieczność użycia toniku aby przywrócić odpowiednie ph skórze. Brak tonizacji po kontakcie z wodą skutkuje zaburzoniem ph  na około 2 h. Konsekwencją tego jest możliwość rozwoju różnego rodzaju bakterii, grzybów, roztoczy na powierzchni skóry dla których jej kwaśnie ph jest dobrym środowiskiem do bytowania ale nie do rozmnażania się i tworzenia różnych dermatoz.

  • Nawilża skórę,

Tonik w pielęgnacji skóry jest produktem utrzymującym odpowiednie nawilżenie pomiędzy oczyszczeniem skóry a aplikacją serum i kremów, wyjątkiem są produkty z wysokim stężeniem kwasów AHA/BHA, których stosowanie zdecydowanie odradzam bez względu na rodzaj skóry tak jak w przypadku żeli, mleczek myjących.

Tonik

Woda jest elementem niezbędnym w prawidłowym funkcjonowaniu skóry, zwłaszcza jej warstwy rogowej i dojrzewających w niej korneocytów, które odpowiadają m.in. za tworzenie i wzmocnienie bariery naskórkowej. Odpowiednie nawilżenie reguluje wiele procesów zachodzących w skórze takich jak np. proces złuszczania. W sytuacji obniżenia poziomu wody w warstwie rogowej naskórka dochodzi do upośledzenie funkcji enzymatycznych, które są niezbędne do prawidłowego procesu złuszczania doprowadzając do zalegania martwych komórek na powierzchni skóry powodując jej szary i nieestetyczny wygląd.


Kolejny krok w pielęgnacji skóry za nami! W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą!

Tymczasem, czytaj, wdrażaj i nie przegap kolejnej Dawki Piękna!


Ciepła dla nas Wszystkich,

Twoja Kosmetolog po godzinach

K.blog kosmetologiczny-trądzik pospolity, przyczyny powstawania, pielęgnacja domowa i gabinetowa

 

 

http://www.freepik.com”>Designed by Freepik</a>

fb-share-icon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Uważasz treści na blogu za wartościowe? Śmiało przekaż dalej i udostępnij!